Szef rządu wziął udział w oficjalnym otwarciu tej fabryki - jednej z firmy z tzw. Doliny Lotniczej na Podkarpaciu.

Dolina Lotnicza - prywatny biznes z państwowym wsparciem

"Chcę podkreślić, że marzenie o "Dolinie Lotniczej" spełniło się także dlatego, że wielu ludzi zrozumiało w odpowiednim momencie, że warto z jednej strony inwestować pieniądze, także publiczne, że państwo powinno inteligentnie inwestować i angażować się w przedsięwzięcia gospodarcze, równocześnie usuwając bariery - powiedział szef rządu.

Wsparcie: rządowy program finansowy, fundusze unijne, zwolnienia podatkowe

Fabryka UTC Aerospace System to kolejna inwestycja w "Dolinie Lotniczej" na Podkarpaciu. W zakładzie znajdzie zatrudnienie 250 osób. Inwestycja powstała m.in. dzięki pomocy publicznej (rządowy program wieloletni o wartości 12,5 mln zł, fundusze unijne, zwolnienie z podatku CIT w ramach strefy ekonomicznej). "Dolina lotnicza" to zrzeszenie ponad 90 firm polskich i zagranicznych, w których pracuje 23 tysiące ludzi. Łączna sprzedaż firm z "Doliny Lotniczej" osiągnęła w 2011 roku 1,5 mld dolarów.

Donald Tusk przekonywał, że państwo musi pomagać przedsiębiorcom w dwojaki sposób - poprzez zwiększenie możliwości inwestycyjnych i poprzez równoczesne znoszenie barier i niepotrzebnych regulacji.

"To, co najważniejsze w gospodarce, to dzieje się w ludziach, a nie obok ludzi, dlatego dołączam się do gratulacji pod adresem tych, którzy mieli na początku marzenia o tego typu firmach w Polsce; tych, którzy zakładali, inwestowali swoje pieniądze, a przede wszystkim tych, którzy dziś nie tylko obsługują najnowocześniejsze maszyny na świecie, wytwarzają najnowocześniejsze podwozia na świecie, ale mają odwagę być innowacyjnymi" - mówił premier.

Jak dodał, w takich miejscach jak fabryka UTC Aerospace Systems, "w takiej gospodarczej i innowacyjnej przestrzeni, jaką jest "Dolina Lotnicza", realnego kształtu nabiera wielkie europejskie wyzwanie o prawdziwej innowacyjności".

"Wielkim zadaniem jest zbudować budżet europejski (na lata 2014-2020 - PAP), który pozwoli Polsce mądrze wydać kolejne 300 miliardów złotych. Od waszej pracy, odwagi będzie zależało, ile miliardów złotych zostanie zainwestowane w te miejsca, tutaj w tej ziemi - na Podkarpaciu i u waszych kontrahentów w całej Polsce" - zaznaczył Tusk.

Jak dodał, z nadzieją patrzy na przyszły budżet unijny, kiedy widzi, że są w Polsce dobrze przygotowane, inteligentne miejsca pracy, zdolne do konkurencji.

Zauważył, że jedno euro wydane w różnych miejscach daje bardzo różne efekty. "Największe efekty daje to euro, które wydawane jest w miejscu inteligentniejszym; mówimy dzisiaj o tej nowej zasadzie - inteligentnej specjalizacji. Ten zakład i wiele innych zakładów na Podkarpaciu pokazuje, że inteligenta specjalizacja to nie jest pusty slogan, że tutaj potrafiliście tę zasadę wdrożyć w życie, a to oznacza, że zwiększyliście wielokrotnie możliwości na zdobywanie środków" - ocenił premier.

"Serdecznie gratuluję, bo widząc tę technologię, siądę do samolotu jeszcze bardziej bezpieczny; wiem, że m.in. dzięki wam to bezpieczeństwo jest jeszcze większe na całym świcie" - powiedział szef rządu.

Według CIR w najbliższych latach rząd chce zasilić gospodarkę 700-800 mld zł (m.in. drogi, kolej, nauka, energetyka, gaz łupkowy, przemysł, małe i średnie przedsiębiorstwa, fundusze UE), co ma sprzyjać utrzymaniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu kolejnych miejsc pracy. Wsparcie trafi również do "Doliny Lotniczej".