Polska wyrzuca unijne miliardy w błoto

autor: Elżbieta Glapiak25.10.2012, 06:45; Aktualizacja: 25.10.2012, 08:17
Dotacje z UE nie zawsze są przeznaczane na rozwój gospodarki

Dotacje z UE nie zawsze są przeznaczane na rozwój gospodarkiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jock Fistick

W latach 2008 – 2012 wydaliśmy 167 mld zł . Część środków zmarnowano. Urzędnicy, aby uzgodnić zasady współpracy, muszą się spotkać. Płaci Unia Europejska.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (32)

  • Fabian(2012-10-25 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    nic się nie stało, Polacy nic się nie stało :)

    Odpowiedz
  • Gość(2012-10-25 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk podobno zawsze bierze odpowiedzialność, tylko jakoś nigdy nie odpowiada.

    Odpowiedz
  • xxxxx(2012-10-25 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie dziwię się , że realizacja szeregu programów w Grecji zakończyła się upadkiem państwa. Czy w Polsce ktoś policzył jak zadłużone są samorządy, które wydawały pieniądze na programy unijne i budowały niepotrzebnie rozdmuchane inwestycje. których nikt nie utrzyma. Śodki powinny iść na rozwój - odbudowę przemysłu a nie rozdrabniane na "doradztwo" czytaj miłe dziewczyny plotące komunały .

    Odpowiedz
  • Donald(2012-10-25 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    POlski Gebels Naszych czasów wyrzuciła mild zł na Narodowe zbiorniki retencyjne ,okradł przy tym przyszłych emerytów i obecnych robotników i nikt się tym NIEROBEM życiowym nie przejmuje

    Odpowiedz
  • UB(2012-10-25 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Aby dostać dopłaty unijne 25% całego projektu gmina musi wyłożyć z własnych pieniędzy których nie ma. Bieże kredyt i zadłuża się najczęściej w bankach które już nie należą do Polski.
    Przemysł trzeba odbudować żebyśmy znowu mieli co sprzedawać za bezcen i dorabiać zagraniczny kapitał.

    Odpowiedz
  • ub(2012-10-25 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Niedługo zachodnie banki będą przejmować te baseny za bezcen i wszystko wróci skąd przyszło hahaha

    Odpowiedz
  • UE to rynek zbytu dla płatników netto(2012-10-25 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko pięknie Panie redaktorze, tylko jest jedno "ale". W UE nie ma solidarności, jest to rynek zbytu dla kilku państw tzw. płatników netto, którzy z każdego wpłaconego euro odzyskują według ostatnich szacunków 87 eurocentów do wspomożenia własnej gospodarki, własnych firm. Spyta się Pan, a w jaki sposób, a no w taki że dając kasę ustalili limity, zakazy wspomagania własnych firm (dotyczy tylko niektórych państw UE jak np. Polska bo inni np. mogą dotować banki itp. - my za pożyczki płacimy kary do UE) - w efekcie musimy korzystać z narzuconych technologii tamtych krajów, ograniczać własną produkcję, uprawy, likwidować rybołóstwo, cukrownictwo itp. UE chętnie daje kasę, ale właśnie na takie działania jak pan podał w artykule. Niestety takie działania nas dobijają i naszą gospodarkę - taka jest polityka UE. Stracimy całkiem swoją gospodarkę i będziemy na sznureczku kupować to co nam
    ue wskaże. Tak było z Grecją i stąd się wzięły te wszystkie problemy krajów południa Europy. UE daje kasę ale tylko na to na czym nie mozemy zarobić, a my bierzemy - później będziemy następca Grecji.

    UE to rynek zbytu dla kilku krajów, gdy wewnętrzny rynek się nasyci wówczas następuje rozszerzenei UE o następnych jeleni, którzy uważaja że dla nich to wielka sprawa, a są zwykłym rynkiem zbytu. W UE nie ma solidarności a ostatnie działania dobitnie to pokazują do czyjej bramki kto gra i jak dba o interesy własnych firm, banków. Nie liczy się pomoc dla Grecji tylko zwrot kasy bankom swooich krajów, które utopiły tam kasę.

    I tyle w temacie rozsądny zrozumie.

    Odpowiedz
  • 007KAL(2012-10-25 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się na to patrzy z boku/środka, to widać: a) Turbo-Gierka, któremu wydawało się, że można kupić na kredyt trawę rozsypać na ugorze i będzie z tego piękny trwanik...; b) Głupotę naszych urzędników; c) Głupotę/Działanie_zamierzone urzędników w Brukseli (takimi działaniami załatwili Graków); d) Zachowanie idioty, który wygrał w_Lotto; e) Jak w praktyce działa_system, w_którym_rządzą urzędnicy; f) Marnowanie marnowanie marnowanie; g) Nieuczciwość i głupotę tych co mogą sobie załatwić; h) Brak kontroli i nadzoru ze strony tych, co mają kontrolować...

    Odpowiedz
  • EWA(2012-10-25 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do 7 - masz rację, tyle, że to się nazywa jakiś nowy kolonializm. Zastanów się: kiedy UE reklamowała swobodny przepływ kapitału - to w którą stronę popłynął kapitał i czy wygrać mógł kapitał mały (polski), czy duży (zachodni)??? A w sektorach, gdzie Polska miała przewagę - tj. w rolnictwie, które rozwinąwszy się mogło zagrozić europejskiemu - wystąpują limity i kwoty w produkcji, tudzież likwidacja lub przejmowanie przemysłu spożywczego. Przemysł stoczniowy - zlikwidowany.

    A teraz inna sprawa: ciekawe, jak i kto mogłby zgłaszać prokuraturze przypadki ewidentnego przydzielania dotacji unijnych podmiotom, które na pierwszy rzut oka są słupami - np. firemka działajaca od roku z przychodami kilkudziesięciu tysięcy rocznie (!!!) dostaje drobne 12 mln zł dotacji (!!!) na działalność, z którą nie ma nic wspólnego??? I czy ktoś z wymiaru sprawiedliwości byłby na tyle mądry i odważny, żeby osądzić taki przekręt firmowany przez koalicję?

    Odpowiedz
  • RYSZARD(2012-10-25 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    POLSKA TO MY POLACY . PROSZĘ NIE MYLIĆ I NIE PRZYPISYWAĆ TEGO RZĄDU WSZYSTKIM POLAKOM . Z RESZTĄ , KTÓRY POLSKI RZĄD RZĄDZIŁ BY PRZECIW POLSCE I POLAKOM ? A TAK JEST ...

    Odpowiedz
  • sn(2012-10-25 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    To fakt, takt instrumenty UE wspierają , są ukierunkowane ,że padły nasze największe zakłady (stocznie, FSM, Ursus, Cegielski, Huty itp. gdzie się tworzyło produkcje dodaną , dochód i zysk dla firm , obywateli. Na handelku wiele etatów się nie utrzyma, bezrobocie będzie rosło i spadek dochodów. RP bez produkcji dużych zakładów spada w dól bo te małe firmy przy nich żyły. Za to mają zbyt we Wsch. UE parę krai EU te duże koncerny i tam idą zyski , etaty, praca . Taka jest rzeczywistość, oni zapewnili pracę sobie , zysk,a u nas zrujnowane duże zakłady, które nie były w stanie konkurować z koncernami (po 45 latach komunizmu) , mamy tu ich auta RM, VW, Volvo, Mercedesy itp.Ile kasy poszło na wyrównanie landów wschodnich w ramach RFN to oni dobrze wiedzą.
    Tak powinno być z nami , przede wszystkim przemysł (zakłady) , produkcja, bo tu jest produkcja dodana, zyski, etaty i praca.Nasi o tym powinni pamiętać!!

    Odpowiedz
  • Tadeusz(2012-10-25 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Do 7 i 11 Dziękuje

    Ile pieniędzy trafiło do kieszeni kolesiów przykład firma z Wrocławia -rynek pracy ( szkolenia , praca tymczaSOWA...)

    Odpowiedz
  • Konsultant funduszy europejskich(2012-10-25 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Od 8 lat działam jako konsultant funduszy europejskich i mam jedną rzecz optymistyczną do powiedzenia. Ponieważ dostajemy o połowę mniej pieniędzy niż Grecy dostawali przez prawie 30 lat, to będziemy o połowę mniej zdemoralizowani i spustoszenie będzie 2 razy mniejsze. Wkrótce UE zbankrutuje, dotacje się skończą i wtedy się okaże ile "beneficjentów" jest zdolnych do rynkowej konkurencji.
    Np. dla przedsiębiorców powinien działać tylko jeden program pomocowy, który można zapisać jednym zdaniem: obniżka podatków dla wszystkich. Tylko ilu pasożytów by się z tego utrzymało?

    Odpowiedz
  • Drogi , przebudowy , nowe obiekty ..to OK(2012-10-25 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ale bzdetne szkolenia???... Też zasiliły Nas w gotówkę , a gotówka po kilku obrotach choćby w samym VAT zasiliła Budżet.

    Wiec nie ma co narzekać

    Odpowiedz
  • Jaguar(2012-10-25 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wcale sie nie dziwie że brytyjczycy chca ograniczenia wspólnego budzetu unijnego,gdyz zmniejszy to skale wielkiego marnotrastwa publicznych pieniedzy.Nie wiem na co "wydatkowano" miliardy z PO KL/programy miękkie/ i gdzie sie te pieniadze podzialy skoro Urzędy Pracy w Polsce nie maja pieniedzy na praktyczne kursy zawodowe/techniczne/ dla bezrobotnych czy tez osob potrzebujacych podwyzszyc swoje kwalifikacje!!!

    Odpowiedz
  • członek PO(2012-10-25 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    oj tam zaraz Polska wyrzuca... ważne, że my z POmamy z tego wielomilionowe premie

    Odpowiedz
  • księgowa(2012-10-25 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    My wyrzucamy w błoto ? To UE NARZUCA nam takie bzdury ! Czy my się chwalimy ? My budujemy scierzki rowerowe !!! podczas gdy Niemcy ROZWIJAJĄ gospodarkę.

    Odpowiedz
  • księgowa(2012-10-25 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wiele firm z NIemiec zarejestrowało się w Polsce i WYLIZUJĄ środki unijane przeznaczone dla Polski . Polskich przedsiębiorstw jest garstka . Dlatego Niemcy nie protestują przy podziale budzetu!

    Odpowiedz
  • danka(2012-10-25 14:54) Zgłoś naruszenie 00