Autorem rankingu i jego pomysłodawcą Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (United Nations Human Settlements Programme – UN-HABITAT). Na 25 najbardziej prosperujących miast świata, aż 19 znajduje się w Europie.

Liderem rankingu po raz kolejny został Wiedeń, dystansując Nowy Jork i Toronto. Warszawa znalazła się na 19. pozycji., tuż za Mediolanem i przed Lizboną.
City Prosperity Index jest tworzony na podstawie pięciu różnych wskaźników: produktywności, jakości życia, rozwoju infrastruktury, równości i społecznej integracji oraz zrównoważonego rozwoju środowiska.

Jak pisze portal Business Insider przewaga Europy – mimo obecnych protestów z powodu cięć wydatków, bezrobocia czy nierówności społecznych – wynika z dorobku minionych dziesięcioleci. Nasz kontynent jest bowiem regionem, gdzie najmocniej na świecie jest zakorzeniona świadomość znaczenia środowiska naturalnego. Nadto większość inwestycji w Europie tradycyjnie była lokowana w infrastrukturę poszczególnych stolic, w drogi, koleje i transport publiczny.

Europejskie społeczeństwa korzystały dotąd także z najhojniejszych programów opieki społecznej, co tłumaczy wyższe lokaty europejskich metropolii w kategoriach równości i integracji społecznej oraz jakości życia.

Ranking najbardziej prosperujących miast świata – City Prosperity Index:
1. Wiedeń
2. Nowy Jork
3. Toronto
4. Londyn
5. Sztokholm
6. Helsinki
7. Dublin
8. Oslo
9. Paryż
10. Tokio
11. Melbourne
12. Auckland
13. Amsterdam
14. Zurych
15. Kopenhaga
16. Bruksela
17. Barcelona
18. Mediolan
19. Warszawa
20. Lizbona
21. Budapeszt
22. Ateny
23. Praga
24. Seul
25. Moskwa