Łukoil, rosyjska prywatna spółka paliwowa, planuje zwiększyć wydobycie ropy - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime. Łukoil szacuje, że w tym roku wydobędzie 91 mln ton ropy naftowej.

Prezes rosyjskiej spółki Wagit Alekpierow zaznaczył, że w 2013 roku koncern planuje zwiększyć wydobycie tego surowca o około 1-1,5 proc. w porównaniu do tegorocznych wyników.

Jednym z projektów firmy jest eksploatacja złoża Zachodnia Kurna - 2. Jest to największe pole naftowe w Iraku oraz drugie co do wielkości niezagospodarowane złoże ropy na świecie. Jego szacowane zapasy wynoszą około 14 mld baryłek ropy.

Kontrakt dotyczący zagospodarowania i wydobycia ropy ze złoża Zachodnia Kurna - 2 przez 20 lat, z możliwością przedłużenia o pięć lat, został podpisany przez Łukoil 31 stycznia 2010 roku. Projekt znajduje się w fazie początkowej - budowana jest m.in. platforma wiertnicza i odwierty, a także budowana jest infrastruktura energetyczna.

Łukoil kontroluje 0,8 proc. światowych zapasów ropy i ma 2,2 proc. udziałów w światowym rynku wydobywczym. Z kolei udział koncernu w rosyjskim rynku wydobywczym wynosi 16,6 proc. Spółka jest jednym z największych podatników w kraju. W 2011 roku Łukoil wypłacił rosyjskiemu skarbu państwa 38,4 mld dolarów podatku.