Podczas forum węglowego wiceminister wskazał, że obie firmy przygotowują się do upublicznienia, są jednak na różnych etapach restrukturyzacji. Przypomniał, że zgodnie ze strategią dla górnictwa prywatyzacja spółek węglowych może następować jedynie przez giełdę, z zachowaniem ponad 50 proc. akcji przez Skarb Państwa.

"W ciągu dwóch najbliższych lat chcemy wyjść z akcjami KW i KHW na giełdę" - powiedział wiceminister, oceniając, że realny termin upublicznienia tych spółek to 2014 rok.

"W przypadku KHW myśleliśmy o roku 2013, ale na pewno chcemy być gotowi w 2014 r." - dodał Tamborski, przypominając, że holding z sukcesem prowadzi restrukturyzację, m.in. finansową, poprzez emisję obligacji.

"Udana restrukturyzacja finansowa otwiera drogę (do upublicznienia - PAP), ale potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby holding skorzystał z jej efektów" - ocenił wiceminister.

W odniesieniu do KW upublicznienie w 2014 r. jest zgodne z aktualnie obowiązującym planem.

Tamborski przypomniał, że obecnie prawo nie daje możliwości prywatyzacji górniczych spółek przy udziale inwestorów strategicznych. Ocenił, że w górnictwie nie ma raczej takiej potrzeby.

"Jako Ministerstwo Skarbu Państwa przewidujemy sprzedaż akcji inwestorom strategicznym w sytuacjach, gdy np. konieczny jest transfer know-how albo jakaś specjalna kompetencja, którą może wnieść inwestor. Gdy chodzi o branżę górniczą, mam wrażenie, że kompetencja branżowa w tych spółkach jest" - uważa wiceminister.

Jego zdaniem swoboda MSP w wyborze ścieżki prywatyzacji w każdym przypadku byłaby wskazana, jednak droga giełdowa ma wiele zalet. "Ona zapewnia spółkom dostęp do kapitału, a jednocześnie dbamy o rozwój rynku, wprowadzając na giełdę znaczące dla gospodarki spółki" - mówił.

W ocenie wiceministra nadal można liczyć na zainteresowanie inwestorów giełdowych branżą surowcową.