Amerykański Kongres ostrzegł, że chińscy producenci sprzętu telekomunikacyjnego Huawei i ZTE stanowią zagrożenie dla USA. Raport Kongresu stwierdza, ze firmy te nie zdołały rozwiać obaw dotyczących ich powiązań z chińskim rządem i armią – podaje portal advanced-television.com.

Wspomniane firmy zaliczają się do największych na świecie producentów sprzętu i infrastruktury telekomunikacyjnej. „Chin mają środki, możliwości i motywy, aby wykorzystywać spółki telekomunikacyjne do podstępnych celów…Z dostępnych informacji, w tym tajnych, wynika, że nie można pokładać zaufania w Huawei i ZTE, jako firmom wolnym od wpływów obcego państwa i dlatego stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i naszego systemu” – czytamy w raporcie Kongresu. Zarówno Huawei, jak i ZTE zaprzeczyły tym oskarżeniom.

Do sprawy włączyło chińskie ministerstwo spraw zagranicznych, które oświadczyło, że “chińskie firmy telekomunikacyjne rozwijają swój biznes zagraniczny kierując się regułami gospodarki rynkowej. Ich inwestycje w USA są odzwierciedleniem wzajemnie korzystnej natury chińsko-amerykańskich stosunków gospodarczych i handlowych”.

Huawei istnieje od 1987 roku. W miarę, jak firma zdobyła pozycję jednego z największych globalnych graczy w tym sektorze, zaczęły się pojawiać coraz częściej obawy o jej związku z chińską armią. W zeszłym roku przejęcie amerykańskiej spółki komputerowej 3Leaf systems zostało zablokowane przez amerykański panel ds. bezpieczeństwa.

Na początku tego roku pod adresem obu chińskich firm wysunięto zarzuty instalowania w niektórych urządzeniach kodów, dzięki którym poufne informacje były przesyłane z powrotem do Chin – podkreśla advanced-television.com.