Przedstawiciele polskich władz oraz biznesu wezmą udział w amerykańsko-polskim tygodniu gospodarczym, który w październiku odbędzie się w Nowym Jorku. Będą dyskutować o współpracy dotyczącej m.in. inwestycji w energetykę i rynku kapitałowego.

Impreza obejmuje cykl konferencji i debat z udziałem przedstawicieli władz, biznesu i nauki obydwu krajów. Rozpocznie się ona 10 października i potrwa 3 dni. Organizowana jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy m.in. z Ministerstwem Skarbu Państwa, PARP, PAIiIZ, Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Amerykańsko-Polską Radą Biznesu. Współorganizatorami są także: bank Citi Handlowy, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, New York University Stern School of Business, Global Summit of Women.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli między innymi komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu Janusz Lewandowski oraz przedstawiciele NYSE Euronext.

Jak poinformował PAP resort skarbu, w trakcie wizyty przedstawiciele MSP skoncentrują na dwóch kwestiach: inwestycji w energetykę oraz promocji naszego rynku kapitałowego. Będą uczestniczyć w panelach dyskusyjnych m.in. z udziałem przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Energii oraz szefów polskich i amerykańskich spółek sektora energetycznego. Spotkają się również z przedstawicielami największych amerykańskich instytucji finansowych, zainteresowanych polskim rynkiem kapitałowych.

MSZ poinformowało, że podczas forum zostaną poruszone takie tematy, jak: potencjał dla współpracy gospodarczej, handlu i inwestycji, współpraca energetyczna, uwarunkowania wzrostu gospodarczego w zakresie innowacji. Odbędą się również debaty na temat kryzysu w strefie euro - w kontekście globalnego kryzysu finansowego, a także na temat roli kobiet w biznesie i transformacji gospodarczej.

Spotkanie w Nowym Jorku jest kontynuacją Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego, który odbył się 20 czerwca br. w Warszawie.