Nawet tysiąc złotych rocznie można zaoszczędzić na paliwie stosując się do ekologicznych zasad prowadzenia pojazdu. W ten sposób pomagamy także środowisku, redukując emisję CO2 o 300-400 kg na rok - przekonuje resort środowiska.

Ministerstwo prowadzi kampanię "Zostań ekojeźdźcem", której twarzą jest kolarka górska Maja Włoszczowska.

"Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. W wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom" - powiedział cytowany na stronie resortu minister środowiska Marcin Korolec.

Dzięki trzymaniu się zasad ekologicznej jazdy można zaoszczędzić ok. 1 litra paliwa na 100 km, co przy przejechanych rocznie 20 tys. km powoduje, że kierowcom w portfelu zostaje nawet tysiąc zł - zaznaczyło ministerstwo.

Według resortu, przy przebiegu 20 tys. km rocznie pojazd o napędzie spalinowym emituje do atmosfery ok. 3 ton dwutlenku węgla. "Do zneutralizowania takiej ilości CO2 potrzebnych jest aż 7 drzew (...) Jeżeli jednak kierowca będzie stosował zasady ekojazdy, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 300-400 kilogramów na rok" - przekonuje ministerstwo.

Maja Włoszczowska w instruktarzowych filmikach zamieszczonych w internecie przekonuje, że by być "ekojeźdźcem" należy usunąć np. niepotrzebne przedmioty z bagażnika, sprawdzić ciśnienie w oponach, hamować silnikiem oraz jeździć płynnie - bez gwałtownych zmian prędkości. Podstawowe zasady ekojazdy można znaleźć na stronie www.miejskajazda.pl

Resort przypomina także o rozpoczętym w niedzielę Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, w trakcie którego zachęca do ekologicznych sposobów podróżowania, np. do jazdy na rowerze, środkami komunikacji miejskiej czy chodzenia. ETZT został zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku. Kulminacyjnym punktem akcji jest przypadający w piątek Dzień Bez Samochodu.