Moody’s, który w sierpniu przyznał negatywną prognozę dla ratingu USA w kategorii Aaa, oświadczył dzisiaj, że rating ten może być obniżony do poziomu Aa1, jeśli wspomniane negocjacje legislatorów nie przyniosą rezultatu. Kiedy natomiast osiągnie się stabilizację i zainicjuje trend spadkowy zadłużenia może to zagwarantować potwierdzenie ratingu – czytamy w komunikacie relacjonowanym przez agencję Bloomberg.

USA znajdują na drodze ku tzw. fiskalnej przepaści. Obniżki podatków przeprowadzone za administracji prezydenta George’a W. Busha wygasają pod koniec tego roku, a w styczniu należy dokonać automatycznej redukcji wydatków na poziomie przeszło 1 biliona dolarów. 

“Utrzymanie ratingu Aaa z negatywną prognozą do 2014 roku” jest nieprawdopodobne – podkreśla Moody’s w komunikacie. Jeśli dojdzie do zmaterializowania się „fiskalnej przepaści”, wiodącej do niestabilności, wówczas prognoza zostanie przedłużona. „Moody’s potrzebuje dowodów na to, że gospodarka może odbić się zanim rozważy przywrócenie prognozy stabilnej” .

Agencja Standard & Poor’s w sierpniu zeszłego roku zdegradowała USA, podkreślając, że polityczne i fiskalne ryzyka mogą prowadzić do kolejnej degradacji. Trzecia z wielkich agencji ratingowych, Fitch Ratings klasyfikuje Amerykę w najwyższej kategorii AAA, ale z prognozą negatywną.