Premier Donald Tusk, przed posiedzeniem Rady Ministrów, prowadzi indywidualne konsultacje z ministrami dotyczące budżetu na 2013 r., dlatego wtorkowe obrady rządu przesunięto na godz. 15 - poinformował PAP rzecznik rządu Paweł Graś.

Początkowo posiedzenie rządu miało odbyć się we wtorek o godz. 11.

Prace nad projektem budżetu, to jedyny punkt porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu. O projekcie budżetu na 2013 rok szef rządu rozmawiał też w poniedziałek wieczorem z ministrami na nieformalnym spotkaniu.

Biuro prasowe resortu finansów poinformowało, że Rada Ministrów ma zdecydować, czy zostaną naniesione zmiany w projekcie budżetu na 2013 r. z czerwca br.

Rząd planuje, że w przyszłym roku polska gospodarka urośnie o 2,9 proc., a wzrost cen towarów i usług, czyli inflacja, sięgnie 2,7 proc. Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2013 r. powinien wynieść 5,6 proc., a w sektorze przedsiębiorstw - 5,7 proc. Przyjęto też, że rejestrowane bezrobocie w przyszłym roku wyniesie 12,4 proc.

W projekcie przyszłorocznego budżetu założono także spadek udziału inwestycji publicznych w PKB do 3,9 proc., wobec 5,2 proc. w tym roku i 5,8 proc. w 2011 r.

Rząd prognozuje też, że w 2013 r. poziom przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej wyniesie 9 mln 982 tys. osób, a zatrudnienie w państwowej sferze budżetowej wyniesie 542 tys. 116 osób. Nie przewidziano wzrostu płac w budżetówce.