Poranny raport firmy badawczej Markit, która poinformowała, że wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 1,3 pkt m/m i wyniósł w sierpniu br. 48,3 pkt, co jest drugim najgorszym wynikiem od 35 miesięcy, zaszkodził kursowi polskiej waluty, oceniają analitycy.

"W poniedziałek popołudniu polska waluta słabnie, pomimo, iż po godzinie 11:00 na rynku pojawili się inwestorzy kupujący złotego. Korekta ta przyniosła jedynie ok. 1,5 groszowe odrobienie wcześniejszych spadków, a po godz. 12:30 uczestnicy rynku ponownie przystąpili do wyprzedaży polskiej waluty.

Złotemu zaszkodziła również dzisiejsza publikacja indeksu PMI, który ponownie potwierdził, że gospodarka Polska zaczyna zwalniać zwiększając prawdopodobieństwo szybkiego luzowania monetarnego" - ocenił analityk DM BOŚ Konrad Ryczko. Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 1,3 pkt m/m i wyniósł w sierpniu br. 48,3 pkt, poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Sierpniowy wynik to drugi najsłabszy odczyt od trzydziestu pięciu miesięcy, sygnalizujący kolejny, piąty miesiąc pogorszenia warunków w sektorze, podano także. "Złotemu dodatkowo ciąży węgierski forint, który traktowany jest przez rynek jako najbardziej ryzykowna składowa koszyka walut Europy Środkowo – Wschodniej.

Na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, oczekuje się dalszego obniżania poziomu stóp procentowych, a dzisiejsza publikacja przemysłowego indeksu PMI dla tego kraju (49,5 pkt.) dodatkowo zwiększyła oczekiwania na ruch ze strony MNB" - zaznaczył Ryczko. Według analityka na rynku złotego znaczącym krajowym wydarzeniem będzie zaplanowane na środę zakończenie posiedzenia RPP. Ostatnie publikacje makroekonomiczne, ze słabym odczytem PKB za II kw. na czele, dostarczają mocne argumenty dla gołębiego skrzydła w Radzie, jednak naszym zdaniem wrzesień przyniesie jedynie złagodzenie retoryki i zapowiedź obniżenia kosztu kredytu w kolejnych miesiącach.

W poniedziałek ok. godz. 16:40 za jedno euro płacono 4,1921 zł a za dolara 3,3339 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2574.

W poniedziałek, ok. godz. 9:30 jedno euro kosztowało 4,1892 zł, a dolar 3,3306 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2579.

W piątek, ok. godz. 17-tej jedno euro kosztowało 4,1826 zł, a dolar 3,3201. Euro/dolar kwotowany był na 1,2588.