Prezes Niemieckiego Banku Federalnego rozważał w ubiegłych tygodniach swe ustąpienie z powodu sporów wokół antykryzysowych działań Europejskiego Banku Centralnego - podał w piątek dziennik "Bild", powołując się na koła finansowe.

Według niemieckiej gazety, Weidmann mówił o tym w ścisłym kręgu kierownictwa Bundesbanku, ale ostatecznie zrezygnował ze swego zamiaru pod naciskiem rządu kanclerz Angeli Merkel. Rzeczniczka Bundesbanku nie chciała komentować doniesień "Bilda".

Głównym przedmiotem sporów jest planowany program wykupywania państwowych obligacji, jaki w najbliższy czwartek może uchwalić rada EBC. Według informacji "Bilda" już 38 proc. wszystkich greckich obligacji jest w posiadaniu EBC lub współdziałających z nim banków centralnych poszczególnych państw.

Szef Bundesbanku jest zdecydowanie przeciwny dalszemu nabywaniu przez EBC obligacji krajów znajdujących się w kryzysowej sytuacji, jak Hiszpania czy Włochy. Według niego narusza się w ten sposób zakaz finansowania państw poprzez emisję pieniądza.