Złoty przerwał okres dwudniowych spadków na fali optymizmu, że liderzy Eurolandu poczynią postępy w sprawie kryzysu zadłużeniowego w Grecji podczas spotkania w tym tygodniu – twierdzi agencja Bloomberg.

Tuż przed godz. 12 –tą w Warszawie złoty awansował o 0,1 proc. do 4,0641 zł za euro. Premie za polskie dziesięciolatki spadły o 2 punkty bazowe do 4,91 proc.
Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który kieruje grupą ministrów finansów strefy euro, wyjeżdża jutro do Grecji, gdzie głównym przedmiotem dyskusji będzie postulat premiera Antonisa Samarasa o wydłużenie o dwa lata programu reform fiskalnych, Samaras odwiedzi później Berlin i Paryż. Euroland jest największym partnerem handlowym Polski.

Złoty powinien zyskać w obliczu „nadziei, że planowane rozmowy europejskich przywódców w drugiej części tygodnia przyniosą skuteczne rozwiązania dla walki z kryzysem” – napisał dzisiaj w nocie do klientów Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Zdaniem banku polska waluta będzie „testować’ poziom 4,0480 zł w stosunku do euro.