Ta inwestycja może zmienić mapę noclegową w Polsce. Szwedzki koncern meblowy Ikea, zapowiada, że wybuduje na świecie 100 hoteli, oraz sieć akademików studenckich. Hotele mają powstać m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Niemczech - podaje serwis Ekonomia24.pl.

Hotele będą zarządzane przez niezależnego operatora. Mają być niedrogie, ale zaprojektowane w stylu butikowym.

Nazwa styl butikowy pochodzi od francuskiego „boutique” oznaczającego sklep z modną i ekskluzywną odzieżą. Nie ma jednoznacznej definicji, czym jest tego typu hotel ale z pewnością cechuje go smak i styl.

Już samo stworzenie takiego obiektu wymaga od inwestora znacznie większego nakładu sił i środków, stąd efekt potrafi być niezwykle interesujący. Pierwsze hotele tego typu zaczęły pojawiać się w latach 80. w Londynie, Nowym Jorku i San Francisco.

Hotele maja mieć swój styl, ale oferować niedrogie noclegi

Harald Mueller z INTER IKEA zapowiedział, że choć hotele nie będą wyposażone w meble IKEI i nie będą korzystać z jej marki, podzielać będą filozofię koncernu - dobra jakość za rozsądną cenę.

INTER IKEA jest już właścicielem hoteli w Europie; swą nową sieć będzie prowadzić przy współpracy z inną firmą. Na razie nie ujawniono nazwy sieci; ma ona być podana we wrześniu.

Dziś możemy znaleźć hotele butikowe w większości krajów świata, w tym także w Polsce. W Warszawie do hoteli butikowych zalicza się: Le Regina i Rialto, a w Krakowie Copernicus i Rubinstein.

W Polsce do realizacji projektu został włączony Swede Center należący do Inter Ikea, który wybudował już pierwszy hotel - Mera Hotel&Spa w Sopocie.

Mera Hotel & Spa to czterokondygnacyjny budynek o powierzchni 17 tys. mkw. Część hotelowa oferuje 145 pokoi. Są to zarówno pokoje standardowe, jak również dla rodzin z dziećmi oraz pięć indywidualnie zaprojektowanych apartamentów.

Do dyspozycji gości oddano też trzy kryte baseny. Czwarty, z którego rozciąga się widok na morze, został wybudowany na dachu hotelu. Część zabiegowa spa to 35 gabinetów kosmetycznych i strefa relaksacyjna wyposażona w saunę oraz jacuzzi.