Na początki sierpnia ceny paliw na stacjach nieznacznie spadły - poinformowali w piątek analitycy rynku paliw z BM Reflex i portalu e-petrol.pl. Według nich tym tygodniu prawdopodobnie ceny benzyn i oleju napędowego się nie zmienią.

Zdaniem analityków BM Reflex na początku sierpnia za litr bezołowiowej 95 średnio płacimy tyle, co przed tygodniem, tj. 5,66 zł, podobnie bez zmian pozostała cena oleju napędowego - 5,60 zł. Jednogroszową obniżkę odnotowano w przypadku Superplus 98 i LPG. Średni poziom tych paliw wynosi odpowiednio: 5,85 i 2,72 zł/l.

Analitycy e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu benzyna powinna kosztować 5,60-5,69 zł za litr, a olej napędowy - 5,52-5,63 zł/l, natomiast autogaz -2,65-2,75 zł za litr.

Najniższe ceny paliw w kraju są w województwach: śląskim, pomorskim, i łódzkim. Tu ceny benzyn kształtują się na poziomie 5,62-5,63 zł/l, a olej napędowy kosztuje 5,56-5,57 zł/l. Natomiast najwyższe ceny paliw notowane są w województwach zachodniopomorskim i podkarpackim.

"W najbliższych dniach nic nie wskazuje na zmianę sytuacji" - poinformowało BM Reflex.

W opinii ekspertów e-petrol, "sytuacja gospodarcza w Europie może stanowić istotny argument dla obniżania się cen ropy. W tej sytuacji polscy kierowcy mogą mieć nadzieję, że poziom cen paliw utrzyma się, a nawet może ulegać niewielkim redukcjom. Wszystko jednak zależy także od zachowania naszej waluty, która zwykle nieco ograniczała możliwości zmniejszenia cen".

W piątek po południu ropa na giełdzie w Londynie kosztowała ok. 107 dol. za baryłkę.