Nakłady inwestycyjne (CAPEX) PKN Orlen na gaz łupkowy i konwencjonalne projekty wydobywcze w tym roku wyniosą do 300 mln zł - poinformował w czwartek podczas telekonferencji Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen.

Pytany o tegoroczny przewidywany CAPEX na gaz łupkowy, Jędrzejczyk odpowiedział: "Nasze szacunki zakładają do 300 mln zł. Na działalność upstream: gaz łupkowy i projekty konwencjonalne do 300 mln zł. To rozwój organiczny, kilka odwiertów. To nie jest znaczący CAPEX, możemy go sfinansować z gotówki z działalności operacyjnej".

Dodał, że przewidywane nakłady na przyszły rok będą zawarte w strategii grupy.

"Z punktu widzenia rozwoju organicznego nie można zakładać znaczących nakładów na ten cel w przyszłym roku" - powiedział.

Poinformował, że trwają wewnętrzne prace nad strategią grupy. Podtrzymał, że publikacja strategii jest planowana na jesień.

Spółka podała w prezentacji, że w tym roku planowane jest wykonanie do siedmiu odwiertów (w tym do dwu odwiertów poziomych) na koncesjach gazu łupkowego Garwolin, Wierzbica, Lubartów.

Na koncesji Wierzbica planowane jest wykonanie odwiertu poziomego (koniec trzeciego kw. br.) i drugiego odwiertu pionowego (koniec czwartego kw. br.). W trzecim kwartale spółka oczekuje wyników analiz z odwiertu pionowego z koncesji Lubartów. Na początek czwartego kwartału planowany jest drugi odwiert pionowy. W zależności od wyników zostanie podjęta decyzja o realizacji odwiertu poziomego (koniec czwartego kwartału br.). Na koncesji Garwolin w lipcu rozpoczęto odwiert pionowy.

Spółka poinformowała, że w przypadku projektu Hrubieszów Shale w tym roku planowane jest pozyskanie i interpretacja danych geologicznych. W przypadku koncesji Łódź i Sieradz planowana jest na ten rok reinterpretacja i przygotowanie metodologii do pozyskania nowych danych sejsmicznych w 2013 r.

PKN podał, że na szelfie łotewskim (projekt off-shore realizowany z Kuwait Energy) w latach 2012/2013 planowane jest do dwu odwiertów. Pierwszy odwiert może być rozpoczęty w okresie czwarty kw. 2012 r. - 2013r.

W tym roku planowany jest jeden odwiert poszukiwawczy na Lubelszczyźnie. Na Niżu Polskim na koniec trzeciego kwartału planowane jest rozpoczęcie drugiego odwiertu rozpoznawczego (Sieraków-3).