"Obecne oprocentowanie długu (Hiszpanii) na rynkach nie jest reprezentatywne dla jej fundamentalnych wskaźników gospodarczych, jej potencjału wzrostu, ani też dla jej zdolności do obsługi długu publicznego państwa" - głosi komunikat ministrów.

Schaeuble i Guindos wezwali europejskich partnerów do "szybkiej implementacji" decyzji podjętych podczas czerwcowego szczytu UE, co dotyczy między innymi budowy wspólnego europejskiego systemu nadzoru bankowego.

Komunikat wydano po spotkaniu ministrów w Berlinie, które zorganizowano w sposób bardzo dyskretny, w chwili gdy rynki wywierają kolosalną presję na Hiszpanię - pisze EFE.

"Program wzmocnienia hiszpańskiego sektora bankowego jest bardzo ważny dla przezwyciężenia kryzysu zaufania w Hiszpanii i w całej strefie euro" - brzmi oświadczenie ministrów dotyczące przyjętego przez eurogrupę w piątek programu dokapitalizowania hiszpańskich banków sumą, która może sięgnąć 100 mld euro.

Hiszpania znalazła się w ostatnich dniach w oku cyklonu, ponieważ plan zasilenia jej banków nie uspokoił rynków. We wtorek rentowność 10-letnich hiszpańskich obligacji wyniosła 7,6 proc.; to rekordowy poziom w historii strefy euro.

"Odzwierciedla to przekonanie, że kraj ten będzie potrzebował pełnego programu pomocowego (a nie tylko pomocy dla banków - PAP)" - skomentował notowania długu Reuters. Inwestorzy boją się, że jeśli trzeba szybko ratować Hiszpanię, UE nie będzie miała na to pieniędzy - wyjaśnia AP.

Guindos uda się w środę do Paryża na spotkanie z francuskim ministrem finansów Pierre'em Moscovici.