Pod koniec lipca projekt zmian w ustawie o usługach płatniczych, który pozwoli sklepom akceptować tylko niektóre karty płatnicze trafi do konsultacji w rządowym komitecie ds. europejskich - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa MF Małgorzata Brzoza.

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje, że sklepy będą mogły akceptować tylko niektóre karty danej organizacji płatniczej.

MF proponuje też w projekcie wprowadzenie obowiązku informowania konsumentów o wszelkich opłatach związanych z przyjmowaniem zapłaty kartą. Resort chce, by handlowcy przedstawiali klientom szczegółowe informacje o tym, jaką część ceny danego towaru lub usługi stanowi opłata interchange.

Zdaniem MF, dzięki temu konsumenci będą mieć większą świadomość dotyczącą rzeczywistych kosztów związanych z zapłatą kartą, w związku z czym będą podejmowali bardziej świadome decyzje, decydując się na wybór konkretnej karty.

Brzoza zaznaczyła, że resort finansów rozważa wprowadzenie rozwiązań, które wpłyną na obniżenie w Polsce najwyższych w UE stawek opłat interchange.

Przypomniała, że zespół ds. Programowania Prac Rządu przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na posiedzeniu 11 czerwca 2012 r. wpisał do Wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów projekt założeń do projektu ustawy w sprawie funkcjonujących modeli prowizyjnych na rynku płatności bezgotówkowych.

"Na razie jest za wcześnie, by mówić o wysokości stawki opłaty interchange, jaka mogłaby być zaproponowana w projekcie" - dodała Brzoza.

We wtorek NBP poinformował w komunikacie, że zaproponowany przez bank centralny "Program redukcji opłat kartowych w Polsce" nie został zaakceptowany przez uczestników tego rynku. Według NBP obniżenie opłat interchange możliwe jest jedynie w formie regulacji ustawowej.

Visa Europe napisała we wtorek w przesłanym PAP oświadczeniu, że zarekomenduje swoim bankom członkowskim obniżenie stawek dla płatności kartami Visa.

Visa Europe to system płatniczy, stowarzyszenie ponad 3,7 tys. banków europejskich - stanowi ich własność i jest przez nie zarządzana.