Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała zgodę na przejęcie przez spółkę Synthos kontroli nad Zakładami Azotowymi Puławy - poinformował we wtorek UOKiK. Ministerstwo skarbu sprzyja przejęciu Puław przez Azoty Tarnów.

Jak poinformował UOKiK, podstawą do przeprowadzenia postępowania antymonopolowego było wezwanie Synthos na akcje ZA Puławy, uprawniające do 100 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Urząd zaznaczył, że Synthos jest kontrolowana przez Michała Sołowowa, a głównym przedmiotem działalności tej spółki jest produkcja surowców chemicznych, w szczególności kauczuków emulsyjnych, polistyrenów, dyspersji i klejów przemysłowych. Z kolei Zakłady Azotowe Puławy są spółką giełdową z 50,67 proc. udziałem Skarbu Państwa i zajmuje się głownie produkcją nawozów azotowych, chemikaliów, związków nadtlenowych i gazów technicznych. W wyniku postępowania Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji - podkreślił UOKiK.

Synthos ogłosił swoje wezwanie na akcje Puław 18 czerwca, oferując 102,5 zł za akcję do 20 lipca i 98,77 zł za akcję od 21 lipca.

Jednak 13 lipca wezwanie ogłosiły też Zakłady Azotowe Tarnów, wezwały one do sprzedaży 6 mln 116 tys. 800 akcji ZA Puławy po 110 zł za akcję. Udział w wezwaniu Tarnowa zapowiedział Skarb Państwa - posiadacz ponad połowy akcji Puław.

W odpowiedzi Synthos poinformował, że ogłosił wezwanie na Puławy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Skarbu Państwa. "Wobec obrania nowego kierunku w strategii dla polskiej chemii przez Skarb Państwa, szanujemy dokonany wybór i mamy nadzieję, że podjęte decyzje przyniosą spodziewane efekty. Synthos nie będzie zatem dokonywał żadnych zmian ceny ani warunków w ogłoszonym wezwaniu" - poinformowała w poniedziałek spółka.