Rząd nie zwrócił się do Ministerstwa Finansów o analizę skutków finansowych ewentualnej nacjonalizacji spółek budowlanych - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza.

"Na dzień dzisiejszy nie jest nam znane zapotrzebowanie i polecenie skierowane przez Radę Ministrów do Ministra Finansów, aby przygotował analizę skutków finansowych ewentualnej nacjonalizacji przez państwo spółek budowlanych" - powiedziała PAP Brzoza.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak w środę poinformował PAP, że rząd, obawiając się zachwiania na rynkach finansowych i paraliżu inwestycji wartych miliardy złotych, rozważa możliwość przejęcia upadających spółek budowlanych. Według Pawlaka resort finansów pracuje nad przygotowaniem specjalnej analizy skutków finansowych, która miałby być przedstawiona na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu.

Na początku czerwca zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy. Sąd ogłosił już upadłość PBG i Hydrobudowy.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi.