Gospodarka strefy euro pozostaje słaba i istnieje ryzyko dalszego pogorszenia - ocenił prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

Wzrost gospodarczy w strefie euro pozostaje słaby, a wysoka niepewność wpływa na niski poziom zaufania wśród konsumentów i przedsiębiorców - powiedział Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Prezesów EBC.

"Pojawiło się ryzyko pogorszenia się perspektywy gospodarczej w strefie euro. Ryzyko to odnosi się również do możliwej ponownej presji na wzrost kosztów energii. Główne ryzyko odnosi się do niższej od oczekiwań aktywności gospodarczej" - zaznaczył.

Reklama

Rada EBC obniżyła stopy procentowe. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego została obniżona o 25 pkt bazowych, do 0,75 proc. - podał bank w komunikacie.

Analitycy spodziewali się, że EBC obniży stopę procentową kredytu refinansowego właśnie o 25 pkt bazowych. Stopa procentowa kredytu refinansowego po czwartkowej obniżce jest najniższa w historii.

EBC poinformował też o obniżce o 25 pkt bazowych stopy depozytowej oraz, również o 25 pkt bazowych, stopy oprocentowania kredytów. Stopa depozytowa po obniżce wynosi 0 proc., natomiast stopa oprocentowania kredytów 1,5 proc.

Decyzja EBC obowiązuje od 11 lipca.

Czwartkowa decyzja EBC była jednogłośna - poinformował Draghi.