Kurs złotego nie zareagował w środę na decyzję Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 4,75%, gdyż była zdyskontowana informują analitycy.

Według nich, nasza waluta osłabiła się trochę za sprawą spadającego kursu euro/dolara. "Na rynku mało kto zwracał dzisiaj uwagę na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, gdyż decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 4,75%, a także późniejszy szerszy komunikat, były w zasadzie zdyskontowane" - poinformował analityk DM BOŚ Marek Rogalski.

Według niego, RPP wprawdzie pozostawiła sobie furtkę do ewentualnej podwyżki stóp, gdyby inflacja miała zbyt wolno wracać do celu banku centralnego, ale skorzystanie z tej możliwości wydaje się mało prawdopodobne.

„Wprawdzie nie wyklucza się, iż wskaźnik CPI może jeszcze nieznacznie pójść w górę w trzecim kwartale b.r., ale już w 2013 r. z 50-procentowym prawdopodobieństwem powinien ukształtować się w przedziale 2,0-3,4%. Jednocześnie w najnowszej projekcji inflacyjnej założono ryzyko wyraźniejszego spowolnienia gospodarki – zwracam tutaj uwagę na dolne widełki (2,3-3,6% w tym roku i 1,0-3,2% w przyszłym). To może oznaczać, iż w przyszłym roku RPP zacznie obniżać stopy" – zaznaczył Rogalski.

Zdaniem analityka, złoty był dzisiaj słabszy, głównie za sprawą nieznacznego umocnienia się dolara na rynkach światowych, a to z kolei było efektem obaw związanych z sytuacją w Europie - inwestorzy obawiali się tarcia w niemieckiej koalicji CDU-CSU, kwestie budżetowe we Francji, a także pozycjonowali się przed jutrzejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego.

„Wydaje się, że trudno zakładać pozytywną reakcję na informację o cięciu stóp procentowych o 25 p.b, jeżeli podczas konferencji prasowej Mario Draghi nie zapewni o swojej gotowości do podjęcia dodatkowych działań w najbliższych miesiącach" - podsumował.

W środę po godz. 17:30 za jedno euro płacono 4,2141 zł a za dolara 3,3656 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2520. W środę ok. godz. 9:00 za jedno euro płacono 4,1962 zł a za dolara 3,3316 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2592. We wtorek, ok. godz. 17:30 jedno euro kosztowało 4,2286 zł, a dolar 3,3245 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2345.