Sejm znowelizował ustawę o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych pod koniec maja. Nowe przepisy zmieniają definicję "Polskiej Wódki/Polish Vodka" i ustalają sposób przygotowania specyfikacji technicznej tego napoju spirytusowego.
Nowe uregulowania prawne mają spowodować, by na terenie naszego kraju produkowano wódkę, która na podstawie oznaczeń geograficznych mogłaby się odróżniać od innych wódek na europejskim rynku. "Polska Wódka" musi też być wytwarzana w Polsce.
W trakcie prac sejmowych przepadła propozycja, by w definicji "Polskiej Wódki" uwzględnić także możliwość jej produkcji z kukurydzy. Zgodnie z ustawą, "Polska Wódka" może być produkowana z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych w Polsce.
W 2008 r. Unia Europejska dopuściła, by wódką nazywać napój alkoholowy produkowany z innych surowców pochodzenia rolniczego, np. winogron. Polska jest pierwszym producentem wódki w UE i czwartym na świecie. Rocznie produkuje się ponad 300 mln litrów wódki, z tego ok. 50 mln litrów jest eksportowane.