Na Węgrzech bezrobocie wynosi 11,5 procent.
Kluczowym punktem rządowego programu jest 50-procentowe obniżenie składek płaconych przez pracodawców i pracowników w grupie wiekowej poniżej 25 lat lub 55 plus.
Zmniejszy się również opodatkowanie firm, które zatrudnią osoby długotrwale bezrobotne oraz młode matki. Obniżka ma ułatwić im powrót na rynek pracy.
Premier zapowiedział także zmniejszenie obciążeń podatkowych dla drobnych przedsiębiorców i ułatwienia w płatnościach podatków. Niektóre firmy zapłacą tylko podatek VAT.
Orban oznajmił, że rząd spodziewa się, iż z zachęt dla pracowników i przedsiębiorców skorzysta 250 tysięcy osób.
Koszty rządowego programu walki z bezrobociem w wysokości miliarda euro zostaną z pokryte w całości z wpływów z podatku od transakcji finansowych, który zostanie wprowadzony 1 stycznia przyszłego roku. Transakcje giełdowe i transakcje na rynku obligacji zostaną obciążone stawką 0,1 procent. Natomiast transakcje z użyciem instrumentów pochodnych w wysokości 0,01 procent.
Rządowy plan miałby zostać omówiony przez deputowanych podczas letniej sesji parlamentu i zatwierdzony we wrześniu. Premier Orban podkreślił, że rządowa propozycja zmusi sektor finansowy do udziału w kosztach węgierskiego kryzysu finansowego i walki z bezrobociem.
Podatek od transakcji finansowych miałby dotyczyć również węgierskiego Banku Centralnego.
Prezes Banku Centralnego Andras Simor w reakcji na rządowy plan walki z bezrobociem zapowiedział, że w takim przypadku bank zwiększy stopę procentową o 2,5 procent. Obecnie stopa procentowa na Węgrzech jest i tak najwyższa w Unii Europejskiej i wynosi 7 procent.