Eksport z Polski, liczony w euro, wzrośnie w tym roku o 9,3% do 152,1 mld euro, szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, obniżając tym samym oczekiwania sprzed miesiąca.

W ujęciu złotowym wzrost eksportu wyniesie 10,4% wobec oczekiwanych wcześniej 10,5%.

"Korporacja oczekuje, że w okresie V – VII 2012 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,2% w euro, a w wymiarze złotowym o 14,5%.

Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2012 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 152,1 mld euro tj. o 9,3% oraz o 10,4% w złotych - do kwoty 633,5 mld" - głosi komunikat.

Wzrost eksportu mniejszy niż przed rokiem

KUKE podała, że na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w maju oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w maju eksport z Polski wyniósł 12,051 mld euro. "Był więc o 4,1% większy niż w kwietniu, lecz jednocześnie o 0,4% mniejszy niż w maju 2011 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 51,821 mld tj. o 7,2% więcej niż w kwietniu i o 8,7% więcej niż przed dwunastoma miesiącami" - czytamy dalej.

Zgodnie z oczekiwaniami maj przyniósł sezonowy wzrost zainteresowania klientów prowadzeniem działalności – głównie jednak eksportowej. Po typowym dla kwietnia spadku aktywności, związanym między innymi ze spadkiem zakupów bezpośrednio po świętach, maj przynosi odreagowanie i wzrosty.

"Wartość dostępnych dla klientów limitów na transakcje eksportowe była w końcu maja wyższa niż przed miesiącem o 6,1% (podczas, gdy zanotowana w kwietniu korekta wyniosła 2,5%). Jednocześnie okazała się o 12,7% wyższa od obowiązującej przed rokiem.

Suma dostępnych limitów dotyczących ochrony obrotu krajowego w maju wzrosła w stosunku do kwietniowej o 0,2% (w samym kwietniu natomiast spadła o 2,4%). Jednocześnie jej wartość była o 8,3% wyższa niż przed rokiem" - podsumowano w komunikacie.