W tym roku ceny truskawek są wysokie, w związku z tym do mrożenia kupiono ich mniej niż w ubiegłym roku, gdyż firmy obawiają się o sprzedaż - zaznaczyła Groele. Dodała, że na mrożonki owoce te kupowane były po ok. 5 zł za kg. W 2011 r. firmy średnio za odszypułkowane truskawki do mrożenia płaciły 4 zł/kg.

Mrożone truskawki są dodatkiem np. do jogurtów, dżemów czy wypieków. W Polsce najbardziej popularną odmianą truskawki jest późna odmiana Senga Segana.

Ceny wyższe niż przed rokiem

Taniej, bo poniżej 4 zł za kilogram przetwórnie płaciły za truskawki przeznaczone do produkcji zagęszczonych soków, z których wytwarza się napoje. W ub.r. przetwórnie płaciły średnio za takie owoce 3,20 zł/kg, podczas gdy rok wcześniej były one o połowę tańsze. Truskawki na koncentrat mogą być nieco gorszej jakości i mogą mieć szypułki. Według Groele, firmy przetwórcze kupiły ich w tym roku mniej więcej tyle samo, co w 2011 r.

Jak podkreśliła, mimo że truskawki są drogie, przetwórnie mogą ryzykować ich zakup, gdyż sprzedały już ubiegłoroczną produkcję. Jest też zainteresowanie europejskiego rynku zakupem tych owoców. Jednak trzeba liczyć się z konkurencją ze strony Hiszpanii, Maroka i Turcji, czyli krajów, które także dysponują sporymi ilościami mrożonych truskawek - wyjaśniła.

Zbiory niższe niż przed rokiem

Zdaniem Groele, oceny ekspertów dotyczące szacowania zbiorów są bardzo rozbieżne. Część specjalistów uważa, że zbiory truskawek mogą być nawet o 40-50 proc. niższe, inni twierdzą, że spadek tegorocznych zbiorów w stosunku do ubiegłego roku będzie nieznaczny. W opinii Groele, taka różnica w szacunkach wynika z dużej zmienności powierzchni upraw, a także wydajności plantacji. W opinii KUPS, w tym roku truskawek jest tylko trochę mniej niż w ubiegłym, w granicach 10-20 proc.

Jak podał GUS, zbiory truskawek w 2011 r. wyniosły 159 tys. ton, wobec 177 tys. ton w 2010 r. Rekordowe zbiory były zaś w 2008 r., gdy uzyskano ponad 200 tys. ton.

Po truskawkach, maliny

Przetwórnie rozpoczęły już skup malin. Ruszył on już na Lubelszczyźnie - zakłady oferują tam plantatorom 2 zł za kg malin, co w ocenie sadowników nie pokrywa nawet kosztów produkcji.

Cena skupu malin jest niska ze względu na to, że część przetwórni ma jeszcze ubiegłoroczne zapasy - tłumaczy Groele. Dodaje, że ze strony europejskich kontrahentów nie ma zapytań ofertowych. Przetwórnie boją się, że znowu nie sprzedadzą swojej produkcji.

0,22 euro za 1 kg malin

Sekretarz generalny KUPS zaznaczyła, że dużym "malinowym" konkurentem dla Polski jest Serbia, gdzie zapowiadają się dobre zbiory. Tam także maliny są tanie - dodała. Ich cena kształtuje się obecnie na poziomie 0,22 euro za kg.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, sytuacja przemysłu owocowo-warzywnego od wielu lat jest dobra. W pierwszym półroczu 2011 r. zysk netto branży wyniósł 3,6 proc. wobec 5,4 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednak kondycja finansowa przedsiębiorstw była zróżnicowana, tylko 67 proc. firm odnotowało zysk netto.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja non profit, zrzeszająca oraz integrująca 41 producentów soków, nektarów i napojów. Reprezentuje ponad 80 proc. polskiego rynku soków.