Według danych chińskiej agencji inwestycji zagranicznych, liczba zagranicznych lokalnych central i ośrodków badawczo-rozwojowych przekroczyła 1600, dodał dyrektor ministerstwa, Gao Suchang.

Powiedział on również, że Chiny otworzyły się na współpracę z zagranicą w latach 70-tych XX w. I od tamtego czasu napływ obcego kapitału inwestycyjnego jest ważną siłą napędową chińskiej gospodarki.

Zagraniczne firmy zarobiły w Chinach 17,6 bln zł

Dla zagranicznych inwestorów była to również wielka szansa rozwoju i pomnażania swoich zysków. W 2010 całkowita wartość sprzedaży tych firm wyniosła 33 bln juanów (17, 6 bln zł). Zwłaszcza teraz, w okresie światowego kryzysu rynek chiński jest atrakcyjny i daje perspektywy dalszego rozwoju.

Chińskie władze starają się pozyskać jak najwięcej kapitału zagranicznego, ale również zachęcają rodzimych producentów do inwestycji zagranicznych. Do końca 2011 wartość tych inwestycji przekroczyła 380 mld dolarów. Chińczycy założyli 18 tys. firm w 178 krajach świata, a wartość aktywów tych przedsiębiorstw wynosi 1 bln 600 mld dolarów.

Z Pekinu Jacek Wan

jw/ drag/