Szkolne Kasy Oszczędności powstały w 1927 r. Tworzyła je Pocztowa Kasa Oszczędności, której następcą jest PKO Bank Polski, kontynuujący tradycje swojej poprzedniczki w zakresie finansowej edukacji uczniów szkół podstawowych.

Do 1939 r. Szkolne Kasy Oszczędności działały w niemal 14 tysiącach szkół i zrzeszały ponad milion członków. Obecnie w programie uczestniczy blisko 2 tys. szkół, a w SKO oszczędza ok. 150 tys. dzieci

Stare przysłowie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Jeżeli więc chcemy, by nasze pociechy nie były „ekonomicznymi analfabetami”, powinniśmy być żywotnie zainteresowani tym, żeby szkoła podstawowa, do której uczęszcza nasza pociecha uczestniczyła w programie SKO. Podkreślić trzeba, że oferta Szkolnych Kas Oszczędnościowych została całkiem niedawno odświeżona. Przyjrzyjmy się więc temu, co SKO oferuje najmłodszej grupie klientów.

SKO – z czym się to je?
Szkolne Kasy Oszczędności są jednym z największych i działających najdłużej na polskim rynku programem edukacji finansowej dla najmłodszych. Trzeba. Jest to unikalne rozwiązanie, dostosowane do potrzeb polskich uczniów – warto podkreślić, że w tej materii to polska bankowość wyznacza światowe trendy.

Chcesz zmienić konto osobiste na lepsze? Tutaj możesz porównać 88 ofert

Uczestnicy programu SKO, a podkreślić trzeba, że można przystąpić do niego już w wieku 6 lat zyskują między innymi następujące korzyści:
• Wyrobienie w sobie nawyku samodzielnego zarządzania własnymi finansami
• Poznają zalety systematycznego oszczędzania
• Poznają od strony praktycznej usługi bankowe – w tym także to, jak ułatwiają one codzienne życie.


Czym wyróżnia się nowe SKO?
W przypadku każdego użytkownika sieci ważny jest przyjazny i intuicyjny system bankowości elektronicznej. W przypadku oferty kierowanej do najmłodszych jest on nie do przecenienia. Dlatego też serwis internetowy SKO cechuje się wyglądem atrakcyjnym dla oka, a przede wszystkim całkowicie dostosowanym dla tej konkretnej grupy odbiorców, jakimi są najmłodsi klienci.

W ramach nowej propozycji SKO przygotowana została oferta pakietu kont skierowanych do trzech grup docelowych:
• uczniów (SKO Konto dla Ucznia) - umożliwiające zarządzanie środkami pieniężnymi przez dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia - będące członkami SKO.
• szkół (SKO Konto dla Szkoły, SKO Konto Plan Szkoły) –umożliwiające obsługę kont SKO dla ucznia oraz zbierania środków wspólnych uczniów oraz szkoły.
• rad rodziców (SKO Konto dla Rady Rodziców, SKO Konto Plan Rady Rodziców) – umożliwiające zbieranie środków na cele określone przez Radę Rodziców.


Wszystkie te konta prowadzone są przez PKO BP bezpłatnie. Co istotne, dzieci mogą dokonywać wpłat i wypłat gotówkowych bezpośrednio w szkole, u Opiekuna SKO oraz placówce PKO BP.

Dodać tu trzeba, że środki zgromadzone na rachunku SKO Konto dla Ucznia oprocentowane są na poziomie 5 proc. w skali roku

Przelewaj swojemu dziecku kieszonkowe na konto. Wybierz najlepszą ofertę

Młodym się należy
Bank próbując zatrzymać u siebie grupę najmłodszych klientów oferuje wszystkim zainteresowanym nastolatkom wieku od 13 lat PKO Konto Pierwsze. Wymieńmy pokrótce najważniejsze cechy tego konta:

• Bezpłatne prowadzenie konta
• Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie!
• Bezpłatne krajowe przelewy internetowe
• Dostęp do bankowości elektronicznej (iPKO) bez żadnych opłat


SKO oraz PKO Konto Pierwsze - na którego otwarcie potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego (rodzica) to dwie, w pewnym sensie, uzupełniające się propozycje. SKO przygotowuje najmłodszych do oszczędzania, a kiedy młody człowiek kończy 13 lat może otworzyć PKO Konto Pierwsze.

Bankowanie się opłaca – im wcześniej tym lepiej!
Nikogo już nie trzeba przekonywać o tym jak ważna jest właściwa edukacja finansowa. Niestety w naszym kraju problem ten wciąż istnieje i spora część społeczeństwa pozostaje bez dostępu do podstawowych usług bankowych. Tym ważniejsze jest wyrabianie odpowiednich nawyków już od najmłodszych lat – jak wiele można zaoszczędzić oraz jak łatwiej żyje się dzięki obsłudze bankowej „skarbonek” naszych pociech. Gorąco polecamy korzystanie z bankowości tak wcześniej jak tylko się da – to się naprawdę opłaca.