Polska może rozważyć wyemitowanie specjalnych obligacji, z których wpływy miałyby wesprzeć państwowe firmy w finansowaniu wydobycia gazu łupkowego – powiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski w rozmowie z unijnym portalem EurActiv.

Polska wezwała główne firmy naftowe i gazowe kraju, PKN Orlen i PGNiG do inwestowania w gaz łupkowy wspólnie z miedziowym gigantem KGHM. W celu zapewnienia funduszy na odwierty resort skarbu zgodził się na to, aby PKN i PGNiG zatrzymały zyski za 2011 roku – podkreśla EruoActiv.

Oczekuje się, że PGNiG zapewni sobie fundusze na inwestycje w gaz łupkowy ze środków pozyskanych z giełdowego debiutu spółki poszukiwawczej koncernu, do którego może dojść w drugim kwartale 2013 roku. “Dodatkowo współinwestorem w eksploracji gazu łupkowego będzie także Agencja Rozwoju Przemysłu” – powiedział Budzanowski.

„Jako dodatkowy instrument bierzemy pod uwagę emisję specjalnych obligacji, ale dopiero po uzyskanie bardziej szczegółowych danych na temat złóż gazu niekonwencjonalnego, po przeprowadzeniu większej liczby odwiertów, tak aby inwestorzy otrzymali dość precyzyjne informacje” – dodał minister skarbu.

Unijny portal przypomina, że polski rząd udzielił już 112 licencji na poszukiwanie gazu łupkowego dla globalnych firm naftowych, takich jak Exxon Mobil i Chevron oraz wielu innych, w tym PGNiG i PKN.