W III kwartale Rada Polityki Pieniężnej może podnieść stopy procentowe o 25 pb - wynika z komentarzy Bank of America/Merrill Lynch i Nomury do środowej decyzji RPP. Z kolei Credit Suisse uważa, że RPP do końca roku nie zmieni poziomu stóp.

"Komunikat po posiedzeniu jest spójny z naszą prognozą, że RPP w krótkim okresie nie będzie zmieniała stóp, by móc ocenić rozwój sytuacji. Obecnie spodziewamy się podwyżki o 25 pb pod koniec III kw., choć w dużej mierze zależeć to będzie od utrzymania się niemieckiego wzrostu na solidnym poziomie, co przełoży sie na dalsze ożywienie w polskiej gospodarce" - napisano w czwartkowym komentarzu BofA/ML.

Bank Nomura podtrzymuje prognozę podwyżki stóp o 25 pb w lipcu, choć w czwartkowym komentarzu zaznaczono, że jej prawdopodobieństwo się obniżyło.

Z kolei Credit Suisse ocenia, że do końca roku RPP już nie podniesie stóp

"Spodziewamy się, że CPI będzie się stopniowo obniżać. Przy słabnącym popycie krajowym inflacja powinna się obniżać i prawdopodobnie zbliży się w przyszłym roku do celu NBP. W tym kontekście spodziewamy się, że główna stopa procentowa pozostanie na obecnym poziomie co najmniej do końca 2012 r. i podtrzymujemy prognozę podwyżki o 25 pb przed końcem 2013 r." - napisano w datowanym na 6 czerwca komentarzu Credit Suisse.

W środę RPP zadecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa NBP wynosi 4,75 proc.