Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 1,64 USD do 81,59 USD.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1,3 proc. do 97,20 USD za baryłkę.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze pozaprzemysłowym Chin, wyniósł w maju 2012 roku 55,2 pkt wobec 56,1 pkt na koniec kwietnia - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki w niedzielę.

To najniższy poziom tego wskaźnika od roku.

W piątek podano w USA, że stopa bezrobocia w maju 2012 roku wyniosła 8,2 proc., wobec 8,1 proc. w kwietniu.

W maju liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 69 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 77 tys., po korekcie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w maju o 82 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 87 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 8,1 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 150 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 164 tys.

"Kiedy popatrzymy na słabe dane z Chin i z amerykańskiego rynku pracy, to podkopuje fundamenty" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets Asia Pacific Pty w Sydney.

W piątek ropa na NYMEX w USA staniała o 3,8 proc. Był to największy spadek od 23 września 2011.