Hotelowy odlot

Hotele, podobnie jak lotniska, wywiązały się w pełni z obietnic i zwiększyły liczbę miejsc noclegowych. W ciągu czterech lat przybyło ponad 400 obiektów. Do dyspozycji kibice mają 2,1 tys. hoteli posiadających 201,3 tys. miejsc noclegowych. W województwach miast gospodarzy znajduje się 838 hoteli ze 85,7 tys. łóżek. Ale spanie tu tanie nie będzie. Jak wyjaśnia ekspert rynku hotelowego Andrzej Szafrański, powołując się na amerykański portal CheapHotels.org, ceny hoteli w Polsce podczas Euro 2012 wzrosły średnio o 500 proc. Rekord padł w gdańskim obiekcie Kobza Haus, gdzie stawki poszybowały w górę o 1453 proc. z 79 euro 1148 euro za dobę 10 czerwca, czyli w dniu meczu Hiszpanów z Włochami. W tym dniu najtańsza dwójka w Gdańsku kosztuje 460 euro.

Na tym tle Warszawa jest tania. W dniu spotkania Polska – Rosja trzeba zapłacić co najmniej 223 euro za noc. Podczas całych mistrzostw ceny w stolicy wahają się od 183 do 229 euro. W Poznaniu – od 161 do 254 euro. Najmniej za nocleg chcą hotelarze we Wrocławiu: tu bed and breakfast można mieć już za 160 euro.

Stadiony dla UEFA

Kosztujące ponad 4 mld zł stadiony w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu od 11 maja są formalnie w rękach UEFA. Dostać się na areny i w ich bezpośrednie otoczenie mogą tylko osoby z akredytacją federacji. Przejęte zostały nawet stadiony, na których trenować będą piłkarskie reprezentacje, m.in. Wisły Kraków, gdzie stacjonować będzie drużyna Holandii, czy boisko Polonii Warszawa, na którym będzie trenować polska reprezentacja.

Na czterech głównych arenach Euro 2012 trwają ostatnie poprawki. Zakończono montaż diodowego oświetlenia wrocławskiego stadionu zwanego lampionem. Konieczne też było usunięcie z fasady gdańskiej areny logo sponsora tytularnego Polskiej Grupy Energetycznej, niebędącej sponsorem Euro 2012. Gorączkowe przygotowania do 12-minutowej ceremonii otwarcia trwają na Stadionie Narodowym w Warszawie. Koncepcję otwarcia opracował Marco Balich, autor m.in. ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 r. Układy taneczne wykona ponad 800 artystów z 63 państw. Ceremonię oraz mecz otwarcia obejrzy 150 mln widzów.

Strefy i pay pass

Fanzony w miastach gospodarzach są na ukończeniu. – Będziemy gotowi na dzień przed turniejem – mówi Joanna Janowicz-Strzyżewska, rzecznik Euro Poznań 2012. Na placu Wolności montowany jest ekran o powierzchni 100 mkw. dostarczony przez UEFA. Wartość sprzętu to ok. 1 mln euro.

Podobnie jest w Gdańsku. – Czekamy na zakończenie prac ekipy UEFA, która montuje telebim i scenę. Ma czas do 5 czerwca – mówi Piotr Piotrowski, koordynator strefy na placu Zebrań Ludowych.

W Boże Ciało 7 czerwca zaczną działać strefy kibica we Wrocławiu i w Warszawie. Ta ostatnia będzie jedyną, w której będzie można płacić gotówką. W pozostałych – wyłącznie za pomocą kart pre-paidowych lub kart płatniczych z funkcją pay pass.

Informacja i e-info

Od 1 czerwca pod numerem telefonu 19 111 działa infolinia drogowa GDDKiA, pod którą można uzyskać informacje na temat organizacji ruchu. Na stacjach benzynowych dostępne są broszury z mapą z rekomendowanymi trasami dojazdu do miast gospodarzy.

Spółka PL.2012 przygotowała dwa narzędzia, które nie funkcjonowały na żadnych mistrzostwach w piłce nożnej. W serwisach GooglePlay (dla telefonów z systemem Android) oraz AppStore (dla urządzeń z systemem iOS) udostępnione będą dwie aplikacje mobilne – Polish Guide oraz Check-in Poland.

Pierwsza da dostęp do informacji na temat stadionów, stref kibica, lotnisk, atrakcji turystycznych czy transportu publicznego w miastach gospodarzach. Z kolei Check-in Poland to rodzaj serwisu społecznościowego, który pozwoli kibicom odnaleźć na mapie swoich rodaków.

Na czas Euro 2012 przywrócona zostanie kontrola na polskich przejściach granicznych w strefie Schengen. Celnicy na przejściu z Ukrainą wprowadzili wspólne kontrole polsko-ukraińskie, które przyspieszą procedury. Uruchomione zostaną specjalne pasy ruchu tzw. pasy EURO 2012 lub zielone korytarze. 17 maja Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, potwierdził gotowość operacyjną policji i służb zabezpieczających turniej, choć dwudniowe ćwiczenia Libero II, które odbyły się kilka dni wcześniej, pokazały niedociągnięcia (we Wrocławiu i w Gdańsku szwankowała komunikacja między służbami). Problemem jest też niewystarczająca liczba policjantów. Na dwa miesiące przed Euro 2012 policja miała aż 8 tys. wakatów. Powodem niedoboru była fatalna sytuacja finansowa policji.

Sądy w gotowości

W stołecznych sądach na posterunku czuwać będzie 169 sędziów i 381 urzędników sądowych. W sądach gdańskich – 78 sędziów, we wrocławskich – 51, a w Poznaniu 50.

Nie wszędzie będzie można prowadzić tzw. rozprawy odmiejscowione. Chodzi o możliwość sądzenia osób, które naruszyły prawo na stadionie w obrębie tego obiektu, tuż po zdarzeniu. Na przeprowadzanie takich rozpraw nie ma szans w Poznaniu i Warszawie. – Stadion w Poznaniu nie dysponuje pomieszczeniami, które mogłyby być zaadaptowane na ten cel – wyjaśnia Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości. Podobnie jest w Warszawie. Możliwe to będzie we Wrocławiu i w Gdańsku.

Przygotowana do Euro jest Służba Więzienna. Zapewniono m.in. właściwą liczbę miejsc do przyjęcia ewentualnych zatrzymanych.

Na wysokości zadania stanęli również adwokaci. Łącznie 450 zadeklarowało chęć podjęcia się obrony w sprawach związanych z ewentualnym zakłóceniem porządku wywołanym przez kibiców.

Szpitale czekają

W każdym z miast gospodarzy wyznaczono po kilka szpitali, które w czasie rozgrywek będą pełniły dyżur. W Warszawie wytypowano ich 11. Dyżur pełnić będzie oprócz tego siedem przychodni medycznych, które przyjmą pacjentów od godziny 8 do 24. W Poznaniu dyżurować będą trzy szpitale, we Wrocławiu cztery, a w Gdańsku pięć. Oprócz tego w strefach kibicach każdego z miast gospodarzy znajdą się stacjonarne punkty medyczne. Rozpoznać je będzie można po białym krzyżu na zielonym tle. Wyznaczono też specjalne trasy przejazdu karetek pogotowia. Nad bezpieczeństwem uczestników mistrzostw czuwać też będą wolontariusze. Najwięcej – tysiąc –będzie ich w Warszawie.