Notowania Facebooka mogą do końca roku spaść ponad 42 proc. poniżej ceny debiutu – wynika ze stawek inwestorów w strukturyzowane instrumenty finansowe.

Najbardziej aktywnie handlowane na rynku instrumenty powiązane do akcji Facebooka to tzw. warranty sprzedaży (put), na których nabywca zarabia jeśli akcje spadną poniżej określonego poziomu, w niektórych przypadkach nawet do stawki 22 dolarów – wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg. Wśród emitentów przeszło 1,5 tys. takich warrantów i certyfikatów w Europie są szwajcarski bank UBS, niemiecki Commerzbank i prywatny bank szwajcarski Juilus Baer.

Od czasu pozyskania na rynku w czasie zeszłotygodniowego debiutu 16 mld dolarów, co stanowiło największą pierwotną ofertę publiczną firmy technologicznej, akcje Facebooka spadły na środowym zamknięciu do 32 dolarów w porównaniu z ceną wyjściową 38 dolarów..

Jak twierdzi Heiko Geiger z Bank Vontobel we Frankfurcie wśród inwestorów przeważa zdecydowanie – stosunkiem 70:30 – popyt właśnie na warranty sprzedaży, czyli instrumenty zakładające znaczny spadek wartości akcji największego na świecie portalu społecznościowego.

Reklama