Goście EFNI mają dyskutować o tym, jak Europa może się odrodzić w sytuacji coraz silniejszej konkurencji oraz jakim wyzwaniom musi sprostać, by ponownie zaliczać się do liderów światowych przemian - poinformowali w poniedziałek organizatorzy Forum podczas konferencji prasowej.
"Dzisiaj słabym ogniwem gospodarki światowej jest Europa. Nie możemy już mówić, że to są Stany Zjednoczone, gdzie upadł bank Lehman Brothers i eksportował nam kryzys; że są to jakieś Chiny, czy Brazylia (...). To dzisiaj jest Europa i musimy sami ze sobą coś szybko zrobić, jeżeli chcemy dalej istnieć i wpływać na losy świata" - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący rady programowej Forum Jerzy Buzek.
Szefowa PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz mówiła, że w programie Forum znajdzie się pięć sesji plenarnych: "Europejskie interesy i obowiązki wobec świata", "Europejski model społeczny. Coś się kończy, coś się zaczyna", "Ile państwa w gospodarce? Ile rządu w społeczeństwie?", "Czy parytety i kwoty mają sens?", "Turcja i Unia Europejska wobec wspólnych wyzwań w zglobalizowanym świecie". Ponadto odbędzie się 12 paneli tematycznych.
Jak zapewniają przedstawiciele PKPP Lewiatan, do Sopotu ma przyjechać ponad tysiąc uczestników: liderzy biznesu z Polski, Europy i innych kontynentów, a także przedstawiciele polityki, kultury i świata nauki. Obecność potwierdzili m.in. politolog i Kawaler Orderu Orła Białego Zbigniew Brzeziński oraz b. prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow.
Gośćmi Forum mają być również: amerykański filozof i politolog Benjamin Barber, prof. Jerzy Buzek, były komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości oraz były komisarz ds. Rozszerzenia UE Gunter Verheugen, a także francuski pisarz i filozof Bernard-Henry Levy.
Prezes PZU Andrzej Klesyk powiedział na konferencji prasowej, że "ogromną wartością (Forum - PAP) jest to, że biznes spotyka się w jednym miejscu i jest w stanie wyartykułować w miarę spójne rekomendacje dla polityków". "Politycy są zapraszani, ale nie w roli panelistów, lecz bardzo często osób, którym chcemy coś powiedzieć, przekazać pewną wartość" - mówił.
Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec stwierdził natomiast, że Europa bardzo pilnie potrzebuje odpowiedzi na pytania dotyczące relacji państwo - obywatel, oraz nowych idei, które "pomogą utrzymać z jednej strony cywilizacyjną spójność, a z drugiej pomogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości". "Właśnie takie idee powstaną w tym roku w Sopocie" - dodał Krawiec.