Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na sierpień staniała o 1,1 proc. do 55.360 juanów (8.756 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi tanieje w dostawach na lipiec o 1,1 proc. i jest wyceniany po 3,4800 USD.

Fiaskiem zakończyło się we wtorek kolejne spotkanie szefów greckich partii politycznych w sprawie sformowania rządu koalicyjnego. W związku z tym Grecy wkrótce znowu pójdą do urn. Niepewna sytuacja w Grecji budzi obawy przed wyjściem kraju ze strefy euro.

Potwierdzając fiasko negocjacji, rzecznik prezydenta Papuliasa nie podał daty nowych wyborów parlamentarnych. Zgodnie z prawem wyborczym powinny się one odbyć w połowie czerwca. Według greckich mediów najprawdopodobniej głosowanie zostanie zorganizowane 17 czerwca.

Liderzy UE mówili, że wstrzymają pomoc dla Grecji, jeśli kraj nie dotrzyma obietnic oszczędnościowych. W tym wypadku Grecja mogłaby zbankrutować nawet w przyszłym miesiącu.

W środę utworzony zostanie rząd tymczasowy, który będzie zajmował się bieżącymi sprawami do nowych wyborów. Spotkanie prezydenta z liderami partii politycznych w celu wyboru premiera rozpocznie się o godz. 13 (godz. 12 czasu polskiego).

"Niepewność związana z sytuacją w Grecji stanowi już systemowe ryzyko dla globalnych rynków finansowych" - mówi Lian Zhemg, analityk Xinhu Futures Co. w Szanghaju.

"To jest to, czego inwestorzy naprawdę się obawiają" - dodaje.