W I kwartale 2012 r. liczba nowych nazw stron internetowych w domenie .pl rosła rekordowo szybko - zarejestrowano ponad 300 tys. nowych nazw, co stanowi najlepszy wynik w historii - wynika z raportu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

NASK, instytut badawczy podległy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie ".pl". W ogromnej większości rejestracja nazw stron internetowych odbywa się za pośrednictwem partnerów NASK, których jest obecnie 184.

W I kwartale rekordowe 309 tys. nowych nazw

Jak wynika z informacji, którą przedstawiciele NASK przesłali PAP, w I kwartale 2012 r. pojawiło się ponad 309 tys. nowych nazw w domenie .pl, a więc średnio dziennie w polskiej domenie rejestrowanych jest ponad 3,4 tys. nowych nazw. Pod koniec marca cały rejestr liczył ponad 2,3 mln nazw.

Rekordowe ożywienie starych nazw

Eksperci NASK w swoim raporcie zwracają również uwagę, że oprócz rejestracji nowych nazw, klienci są coraz bardziej skłonni podtrzymywać działanie swoich już działających stron. W ostatnim kwartale poziom ten - po raz pierwszy od 2009 roku - przekroczył granicę 60 proc.

"Niezmiennie, od kilku lat, można zaobserwować wzrost liczby nowych rejestracji nazw domeny .pl. W pierwszym kwartale 2012 roku wzrost ten osiągnął poziom najwyższy, przekraczając po raz pierwszy 300 tysięcy. Biorąc pod uwagę ten wynik, można oczekiwać dobrych rezultatów w zakresie liczby utrzymywanych nazw domeny .pl w całym roku 2012" - skomentował dyrektor instytutu badawczego NASK, Michał Chrzanowski.

Polski rejestr piąty w Europie

Przedstawiciele NASK zaznaczają, że polska domena pod koniec I kwartału tego roku zajmowała 5. miejsce w rankingu największych rejestrów w Unii Europejskiej. W rankingu najlepiej wypadła niemiecka domena .de (zarejestrowanych ponad 15 mln nazw). Lepsze od Polski okazały się również domeny: brytyjska (.uk) holenderska (.nl) oraz włoska (.it). Jednak dystans między liczbą nazw w domenie włoskiej i polskiej jest niewielki - pod koniec marca Italia wyprzedzała Polskę o niecałe 30 tys. nazw.