Konsorcjum, w którym są opolskie biuro podróży Sindbad i warszawska firma przewozowa Raf Trans, zostało oficjalnym przewoźnikiem autokarowym Euro 2012. Firmy będą wozić piłkarskie drużyny narodowe, sędziów, pracowników technicznych mistrzostw i gości UEFA.

Jak poinformowała PAP koordynator ds. mediów spółki Euro 2012 Polska Ewa Prokopiak w ostatecznej fazie przetargu oficjalnego przewoźnika mistrzostw wybrano spośród trzech ofert: dwóch polskich i austriackiej. By stanąć do przetargu firmy musiały mieć udokumentowane doświadczenie, zapewnić dostarczenie wymaganej liczby i odpowiedniej jakości autokarów i przedstawić korzystną cenę.

Każda z 13 drużyn otrzyma do dyspozycji autokar

Dyrektor zarządzający Prywatnego Biura Podróży Sindbad Bogdan Kurys wyjaśnił w rozmowie z PAP, że każda z trzynastu drużyn grających w mistrzostwach Euro 2012, które będą mieszkać w Polsce, dostanie od konsorcjum autokar do swojej dyspozycji w miejscu zakwaterowania. Siedem autokarów zapewni drużynom Sindbad, sześć - Raf Trans. Dodatkowe autokary przeznaczone zostaną do przewozu piłkarzy, którzy będą przylatywać na mecze do miast-gospodarzy mistrzostw. "Autokary te będą służyły do obsługi transferów z lotniska do hotelu, na treningi, następnie na stadiony, a po meczach odwiozą zawodników na lotnisko" - powiedział PAP Bogdan Kurys.

Każdy autokar drużyn narodowych będzie oklejony i oznaczony barwami danego kraju. "W poniedziałek okleiliśmy już jeden z autokarów dla piłkarzy angielskich, a we wtorek pojazd przeznaczony dla rosyjskiej drużyny" - powiedział prezes firmy Raf Trans Rafał Jańczuk. "My mamy już gotowy autokar dla polskiej drużyny" - dodał Kurys.

Konsorcjum biur Raf Trans i Sindbad będzie też wozić sędziów Euro 2012, gości UEFA, obsługę techniczną i sponsorów mistrzostw. Pojazdy, które będą wozić drużyny narodowe i najważniejszych gości, są fabrycznie nowymi autokarami firmy Setra. Obie firmy poczyniły w związku z Euro spore inwestycje - Raf Trans kupił 27 nowych autokarów marek Setra i Mercedes, a Sindbad - 21 Setr. Raf Trans zainwestował w zakup 27 mln zł, a Sindbad - ponad 20 mln zł.

Bogdan Kurys z firmy Sindbad dodał, że organizatorzy turnieju Euro 2012 już wcześniej docenili autokary Setra. "Były one wykorzystywane między innymi cztery lata temu podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii, jak również na Mundialu 2006 w Niemczech" - dopowiedział dyrektor zarządzający Sindbada.

Ponad 60 kierowców obu biur podróży przeszło szkolenie zorganizowane wspólnie z przedstawicielami UEFA. "Każdy z nich musiał doskonale poznać topografię terenu, po którym będzie woził gości i piłkarzy oraz zasady obsługi mistrzostw i funkcjonowanie ekip sportowych i technicznych" - wyjaśnił Rafał Jańczuk.

Autokary do obsługi Euro 2012 wyposażone są w najnowsze systemy bezpieczeństwa, m.in. w system utrzymywania stałej odległości do pojazdu poruszającego się przed autokarem, system bezpiecznego hamowania. Są klimatyzowane, mają DVD, minibar oraz toalety. "Po mistrzostwach autokary wożące w czerwcu i lipcu drużyny narodowe i pozostałych uczestników Euro 2012 zasilą nasze floty" - powiedzieli obaj zarządzający firmami.

Euro 2012 rozpoczyna się 8 czerwca, ale autokarowa obsługa mistrzostw już się rozpoczęła. Sindbad i Raf Trans wożą już obsługę techniczną imprezy. 1 czerwca wszystkie autokary przeznaczone dla drużyn narodowych, sędziów i gości muszą być w miejscach zakwaterowania uczestników imprezy.

Prywatne Biuro Podróży Sindbad powstało w 1983 roku. Jest jednym z najstarszych i największych biur podróży w Polsce. Zatrudnia ponad 350 pracowników i dysponuje flotą prawie 100 własnych autokarów marki Setra. Jest jedną z największych firm przewozowych w Europie, a w Polsce liderem wśród przewoźników autokarowych realizujących połączenia międzynarodowe. Obrót roczny za rok 2011 firmy Sindbad wyniósł ok. 160 mln zł. Firma przewiozła w ubiegłym roku prawie 900 tys. osób.

Firma Raf Trans istnieje od roku 1991. W swojej flocie ma 82 autokary takich marek jak Mercedes, Scania i Setra. Zatrudnia 160 osób. Jest największą firmą transportową na Mazowszu i jedną z największych firm tego typu w Polsce w branży turystycznej. Obrót roczny za rok 2011 firmy Raf Trans wyniósł ok. 30 mln zł.(PAP)