Enea dołączyła do PGNiG, PGE, Tauronu i KGHM do rozmów o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków - podał PGNiG w komunikacie prasowym. Termin zakończenia rozmów dotyczących współpracy został wydłużony do końca czerwca.

"Zwiększa się grono firm, które chcą współpracować przy poszukiwaniu gazu z łupków. Do grona trzech spółek giełdowych: Tauron Polska Energia, KGHM i PGE, które od kilku tygodni prowadzą rozmowy z PGNiG na temat współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji złóż niekonwencjonalnych, dołączyła spółka Enea" - podała spółka.

Rozmowy o współpracy przedłużone do końca czerwca. Dotyczą koncesji Wejherowo

"Między innymi z powodu dołączenia spółki Enea do grupy firm, które podpisały w końcu stycznia z PGNiG listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie poszukiwań gazu z łupków oraz zmiany formuły współpracy postanowiono wydłużyć do końca czerwca termin zakończenia rozmów dotyczących współpracy. Spółki uznały, że bardziej efektywna będzie wspólna działalność na koncesji Wejherowo" - podano.

Koncesja Wejherowo jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków.

PGNiG podało, że analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdziły jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu. Kolejne analizy potwierdzają występowanie węglowodorów ciężkich. Obecnie trwają prace przygotowawcze do wykonania odwiertu poziomego. Wspólne prace poszukiwawcze gazu z łupków umożliwią zintensyfikowanie działalności w tym zakresie.

PGNiG chce współpracować ze spółkami energetycznymi i chemicznymi

W kwietniu prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa powiedziała PAP, że PGNiG jest na dobrej drodze, by do końca kwietnia ustalić szczegóły dotyczące współpracy ze spółkami energetycznymi przy poszukiwaniu i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków. Mówiła też, że rozmowy PGNiG na temat współpracy przy łupkach ze spółkami chemicznymi nie są obecnie tak zaawansowane, jak te z firmami energetycznymi.

W styczniu tego roku PGNiG podpisało trzy odrębne listy intencyjne z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM dotyczące współpracy przy poszukiwaniu i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski. Zgodnie z podpisanymi dokumentami, każda z firm zadeklarowała wolę podjęcia wspólnych prac z PGNiG na wybranych obszarach wchodzących w skład posiadanej przez PGNiG koncesji Wejherowo.