Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział w poniedziałek, że efektem wstrzymania przez Komisję Europejską wypłacania środków UE na projekty e-administracji nie będzie zawieszenie ich realizacji. Zapewnił, że Polska nie straci tych pieniędzy.

Boni przypomniał, że KE wstrzymała płatności dotyczące części projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Stało się tak w związku ze śledztwem, jakie prowadzi prokuratura apelacyjna ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Dzieje się to - uspokajam teraz - zgodnie ze schematami działania instytucji europejskich. Jak jest prokuratura, jak są takie sprawy, KE nie ma innego ruchu. (...) I tak się będzie działo, aż my nie przedstawimy wszystkich naszych wyjaśnień" - powiedział podczas konferencji minister Boni.

Dodał, że wstrzymanie płatności nie oznacza zawieszenia projektów. "Tylko ich realizację, aż do czasu wyjaśnienia. (...) Wstrzymanie płatności nie oznacza utraty środków unijnych, tylko czasowe ich zamrożenie" - powiedział.

Podkreślił, że Polska nie chce działać jak inne kraje, które wymuszają na KE płatność, "a potem trzeba wstrzymywać całość realizacji wszystkich projektów". "Mamy umówione spotkanie z komisarzem Hahnem (Johannesem - PAP) od polityki regionalnej i polityki spójności. Dokładnie 15 maja o godz. 9.45, żeby wszystkie wyjaśnienia przedstawić" - zaznaczył.

W kwietniu wypłaty zawieszono

W kwietniu KE zdecydowała o przerwaniu wypłat dla Polski na projekty elektronicznej administracji ze względu na obawy związane z legalnością i regularnością wydatków oraz niską efektywnością zarządzania dofinansowaniem UE.

"Polskie władze są proszone o podjęcie odpowiednich działań (m.in. audyty projektów - PAP), by zapewnić, że w przyszłości nie utracą pieniędzy. Obecnie żadne pieniądze nie są utracone dla Polski w tym priorytecie (elektronicznej administracji - PAP) " - napisały wtedy służby prasowe komisarza UE ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna w informacji przesłanej PAP.

Dodały, że wypłaty zostaną wznowione, jeśli KE uzna odpowiedź i działania ze strony polskiej za "satysfakcjonujące"; Polska ma na to dwa miesiące.

Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE są realizowane w ramach tzw. priorytetu 7 (e-government) Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Warszawska prokuratura apelacyjna prowadzi śledztwo ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku ubiegłego roku zatrzymano siedem osób; w tym b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M.