W składzie delegacji są ministrowie: skarbu Mikołaj Budzanowski i obrony Tomasz Siemoniak; szefowi rządu towarzyszy też żona - Małgorzata.

Jak informuje CIR, podczas wizyty szef rządu spotka się z politykami i przedstawicielami biznesu obu krajów. Wizyta ma na celu głównie wzmocnienie kontaktów gospodarczych.

Rząd jest zainteresowany zwiększeniem zaangażowania inwestycyjnego obydwu państw Półwyspu Arabskiego w Polsce oraz intensyfikacją współpracy handlowej.

Poza rozmowami politycznymi szef rządu weźmie w obu krajach udział w spotkaniach o charakterze biznesowym.

Według kancelarii premiera szef rządu będzie namawiać arabskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, będzie też zachęcał arabskich partnerów do zlecania robót budowlanych w Arabii Saudyjskiej i ZEA polskim koncernom.

Rząd chce znaleźć kupców na część spółek przeznaczonych do prywatyzacji

Rozmówcy PAP z rządu mówili, że w trakcie wizyty zostanie też przedstawiona oferta prywatyzacyjna; rząd chce znaleźć kupców na część z 300 spółek przeznaczonych do prywatyzacji w latach 2012-2013. Będzie szukał inwestorów m.in. dla spółek chemicznych i energetycznych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska pozostają największymi odbiorcami polskiego eksportu wśród państw arabskich. Polska ma obecnie dodatni bilans w handlu z obydwoma krajami.

W ZEA Tusk odwiedzi Dubaj i Abu Zabi. Jeszcze w sobotę weźmie udział w kolacji z przedstawicielami elit biznesowych Dubaju, a dzień później będzie gościem Polsko-Emirackiego Forum Biznesu.

W niedzielę w Abu Zabi szef polskiego rządu będzie rozmawiał m.in. z wiceprezydentem i premierem ZEA, władcą Dubaju szejkiem Muhammadem ibn Raszidem al-Maktumem. Wieczorem weźmie udział w przyjęciu dla kręgów biznesowych i Polonii.

Podczas wizyty w Emiratach zostaną podpisane dwie umowy międzynarodowe: o współpracy gospodarczej oraz o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych.

W Rijadzie, oprócz udziału w Polsko-Saudyjskim Forum Biznesu, premier spotka się m.in. z królem Arabii Saudyjskiej Abd Allahem ibn Abd al-Azizem as-Saudem. Zaplanowane na poniedziałek są również rozmowy delegacji z ministrami, m.in. spraw zagranicznych oraz ds. ropy.

Jest to pierwsza wizyta na szczeblu szefa polskiego rządu w Arabii Saudyjskiej od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych z tym krajem. Król Abd Allah złożył wizytę w Polsce w 2007 roku. Dotychczas monarcha odwiedził jedynie kilka wybranych stolic europejskich, stąd szczególny charakter ówczesnej wizyty.

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim

Wytwarza około jedną czwartą PKB całego świata arabskiego, dysponując znacznymi zasobami kapitałowymi i największym w regionie potencjałem importowym.

Premierowi towarzyszą szefowie polskich firm z branży paliwowej (m.in. Orlenu, Lotosu), finansowej, lotniczej i prawniczej. W spotkaniach biznesowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej wezmą udział także przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw operujących na świecie i zainteresowanych współpracą z partnerami w tym regionie, m.in. z branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej (La Mania), chemicznej oraz dóbr luksusowych - biżuterii, jachtów.

W ZEA i Arabii Saudyjskiej pracuje wielu polskich specjalistów, głównie lekarzy, architektów, wykładowców, inżynierów i informatyków. Szacuje się, że liczba polskich obywateli w Emiratach sięga 1500, a w Arabii Saudyjskiej około 300.

mrr/ jhp/ ksaj/ ro/