Minister finansów pozytywnie zaopiniował wniosek o przesunięcie środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych na inwestycje w rolnictwie - poinformowała w czwartek dyrektor departamentu finansów ministerstwa rolnictwa Aleksandra Szelągowska.

Chodzi o zmianę planu finansowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, polegającą na przesunięciu 30 mln zł z puli dopłat do kredytów klęskowych oraz o przeznaczenie części niewykorzystanych pieniędzy z programu zalesień - na dopłaty do kredytów inwestycyjnych. W sumie ma to być 32,9 mln zł - wyjaśniła Szelągowska podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Zgodę na to musi jeszcze wyrazić sejmowa komisja finansów, która zajmie się tą sprawą w trybie pilnym w piątek rano. Jeżeli zaopiniuje wniosek pozytywnie, to akcja kredytowa, która pozwoli na udzielenie kredytów w łącznej wysokości 1 mld zł, może ruszyć w najbliższych dniach - podkreśliła Szelągowska. Powinno to zaspokoić m.in. zapotrzebowanie na kredyty na zakup ziemi czy maszyn rolniczych - poinformowała. Dodała, że są to środki przeznaczone na nowo zaciągane kredyty.

Ministerstwo rolnictwa zaplanowało na 2012 r. na dopłaty do kredytów dla rolników 781 mln zł

Okazało się jednak, że jest to za mało, bo z tej kwoty trzeba było pokryć zobowiązania z poprzednich lat, w wysokości 769 mln zł. Pieniędzy starczyło jedynie na uruchomienie akcji kredytowej w pierwszym kwartale br.

Rolnicy narzekali na brak możliwości uzyskania taniego kredytu. Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała nawet do ministra finansów o przeznaczenie dodatkowych funduszy na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych. Zdaniem KRIR, w szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się rolnicy, którzy planowali zakup gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych i wpłacili zaliczki na poczet transakcji, a także ci, którzy przedpłacili zakup maszyn rolniczych.

Według Związku Banków Polskich, przyznane limity zaspokoiły tylko 10 proc. zapotrzebowania na kredyty zgłoszone przez rolników. Banki zgłosiły do ARiMR (poprzez którą przekazywane są środki na dopłaty do kredytów) zapotrzebowanie na akcję kredytową w wysokości 6,7 mld zł, co oznacza konieczność dopłaty do ich oprocentowania prawie 195 mln zł.

Oprocentowanie kredytów preferencyjnych dla rolników, m.in. na zakup ziemi, wynosi 2 proc. w skali roku.