Mamy nadzieję, że proces sprzedaży częstotliwości 800 MHz rozpocznie się jeszcze w 2012 r. - poinformował wiceminister administracji i cyfryzacji Igor Ostrowski. Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje przeprowadzić aukcję tych częstotliwości w 2013 r.

Jak zaznaczył Ostrowski na konferencji poświęconej problematyce telewizji cyfrowej, częstotliwości 800 MHz zostaną przeznaczone na rozwój bezprzewodowego szerokopasmowego internetu. Podkreślił, że resort liczy na to, że już w tym roku UKE będzie mogło rozpocząć sprzedaż tych częstotliwości.

"Mamy nadzieję, że w tym roku zakończymy prace przygotowawcze, które umożliwią UKE sprzedać częstotliwości w paśmie 800 MHz. Przez prace przygotowawcze rozumiemy wejście w życie nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, które zakłada szereg nowych postanowień w zakresie gospodarki częstotliwości, w tym sprzedaży w trybie aukcji. Wsparcie resortu dotyczy właśnie narzędzi legislacyjnych: nowelizacji prawa telekomunikacyjnego i rozporządzeń wykonawczych, co umożliwi UKE realizację planów w 2013 roku" - zaznaczył.

UKE chce przeprowadzić aukcję częstotliwości 800 MHz w 2013 roku. Jak powiedziała w kwietniu PAP prezes UKE Magdalena Gaj, odbędzie się ona prawdopodobnie na przełomie pierwszej i drugiej połowy przyszłego roku. Z szacunków, które były przeprowadzone przez Ernst&Young wynika, iż z aukcji częstotliwości 800 MHz budżet może otrzymać 1,5-3 mld zł.

Gaj zaznaczyła też, że razem z częstotliwościami 800 MHz na aukcji mogą zostać zaoferowane częstotliwości 2600 MHz.

Z kolei w tym roku ma się odbyć przetarg na częstotliwości 1800 MHz. W połowie maja br. mają się rozpocząć jego konsultacje. Przetarg ma zostać ogłoszony w połowie lipca, a wyłonienie zwycięzców - w listopadzie.

"W przetargu na 1800 MHz podstawowymi kryteriami jest wartość zadeklarowanej kwoty i konkurencyjność, natomiast przy 800 MHz będziemy brać pod uwagę tylko i wyłącznie wartość zadeklarowanej kwoty, którą dany podmiot chce wpłacić za uzyskanie tych częstotliwości" - powiedziała PAP Gaj.

Podkreśliła też, że częstotliwości 1800 MHz dają możliwość świadczenia wszelkich usług głosowych i przesyłu danych. "Można dzięki nim uruchomić również ultraszybki internet w technologii LTE, ale LTE to przede wszystkim częstotliwość 800 MHz, które są bardziej odpowiednie dla transferu danych (...). 2600 MHz to częstotliwość, która służy do uzupełnienia pozostałych częstotliwości" - zaznaczyła Gaj.