W wyniku działań prawnych podjętych przez Business Software Alliance, światową  organizację reprezentującą branżę oprogramowania komputerowego, w ubiegłym roku polscy przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania zapłacili 1,7 mln złotych tytułem odszkodowań oraz w ramach tzw. legalizacji, czyli nabycia legalnego oprogramowania. Najwyższa ugoda zawarta w 2011 r. w Polsce opiewała na kwotę ponad 300 tysięcy złotych.

W całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki  BSA przeprowadziło łącznie w 2011 r. 2277 działań, co stanowi o 30-procentowym wzroście w porównaniu z rokiem 2010 (1744 działań). Zawartych zostało 478 ugód (z czego w Polsce 126), na mocy których przedsiębiorcy ponieśli łącznie koszt blisko 16 mln dol., w tym ponad 9 mln dol. tytułem odszkodowań oraz blisko 7 mln dol.  w ramach kosztów nabycia legalnego oprogramowania.

Zdaniem Bartłomieja Wituckiego, koordynatora BSA w Polsce: „Działania BSA w Polsce są coraz bardziej skuteczne. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy ponad trzykrotnie więcej działań prawnych wobec nieuczciwych przedsiębiorców niż w 2010 a wysokość odszkodowań wzrosła o 34%. Polscy przedsiębiorcy powinni więc szczególnie ostrożnie rozważyć czy ryzyko korzystania z nielegalnego oprogramowania nie jest zbyt duże”.

Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA dodaje: „Właśnie zakończyła się trwająca od połowy lutego antypiracka kampania telewizyjna informująca o możliwości zgłaszania BSA przypadków piractwa komputerowego w firmach. Wyemitowany ponad dwieście razy antypiracki spot obejrzało ponad 2,5 mln widzów. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, które obecnie są weryfikowane we współpracy z naszymi prawnikami. Cały czas trwa również kampania informacyjna „Sprawdź swoje oprogramowanie”, w ramach której zachęcamy przedsiębiorców, by sprawdzili posiadane oprogramowanie, oraz wypełnili i odesłali oświadczenie o jego legalności, co pomoże  zaklasyfikować daną firmę jako legalnego użytkownika oprogramowania”.