"Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 13,7 proc. r/r (8,9 proc. r/r po uwzględnieniu inflacji), czyli szybciej niż oczekiwano i nieco wolniej niż w styczniu, podał w poniedziałek GUS. Analitycy oczekiwali jednocyfrowego wzrostu" - dodano biuletynie RG.

Sprzedaż powinna spadać, bo rośnie bezrobocie...

RG wskazała, że najszybciej, bo o 33,9 proc. r/r wzrosła sprzedaż w sklepach niewyspecjalizowanych, do których zalicza się hipermarkety i dyskonty. "Silnie zwiększyła się również sprzedaż aut - o 23,6 proc. r/r." - napisano. Rada zauważa, że sprzedaż wzrosła znacząco, mimo wzrostu bezrobocia, które w ubiegłym miesiącu osiągnęło niemal pięcioletnie maksimum na poziomie 13,5 proc.

...ale wzrasta też liczba osób aktywnych na rynku pracy...

"GUS opublikował również, porównywalne w ramach UE, badania BAEL za IV kw. 2011. Wyniki pokazały, że w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosła nie tylko liczba bezrobotnych, ale także zatrudnionych.

Pomógł szlaban na wcześniejsze emerytury?

Wynika to z tego, że zwiększyła się liczba osób, które w ogóle są aktywne na rynku pracy, czyli albo poszukują pracy, albo ją mają. Może być to związane z ograniczeniem możliwości odchodzenia na wcześniejsze emerytury. To z kolei może w części tłumaczyć fenomen wzrostu sprzedaży detalicznej przy jednoczesnym wzroście bezrobocia" - dodano.

Członek Rady Gospodarczej Maciej Reluga zaznacza, że choć sytuacja na rynku pracy nie będzie sprzyjała szybkiemu wzrostowi wydatków gospodarstw domowych w br., to w lutym mniej firm deklarowało zwolnienia, a pracodawcy zgłosili do urzędów pracy więcej ofert pracy.

"Polski konsument wciąż decyduje się na spore wydatki, bo sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym aż o 13,7 proc. (po uwzględnieniu inflacji o prawie 9 proc.). Rysą (...) jest rosnące bezrobocie. Jednak warto zwrócić uwagę, że choć sytuacja na rynku pracy nie będzie sprzyjała szybkiemu wzrostowi wydatków gospodarstw domowych w tym roku, to w lutym mniej firm deklarowało zwolnienia, a pracodawcy zgłosili do urzędów pracy więcej ofert pracy" - podano w biuletynie.

GUS podał w poniedziałek, że sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 13,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,2 proc. Według GUS stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,5 proc. wobec 13,2 proc. w styczniu.