Amerykański producent śmigłowców Sikorsky Aircraft, należący do koncernu United Technologies, w 2007 r. kupił 100 proc. akcji PZL Mielec. Jak powiedział prezes PZL Mielec, uruchomienie tu produkcji Black Hawka pozwoliło na utworzenie ponad 700 nowych miejsc pracy, umożliwiło zamówienia dla 50 lokalnych dostawców, zmodernizowano także trzy hale produkcyjne; amerykański właściciel zainwestował w mielecki zakład 125 mln dolarów.

"Przed tymi inwestycjami nasz rozwój był hamowany przez brak kapitału i ograniczony dostęp do globalnych rynków. Dziś produkowane w Mielcu śmigłowce i samoloty wygrywają z konkurentami na świecie jakością i ceną. Dzięki produkcji Black Hawka chcemy budować łańcuch lokalnych dostawców" - dodał Zakręcki. Podkreślił, że większość polskiego przemysłu lotniczego jest ulokowana właśnie na Podkarpaciu.

Andrzej Szortyka z Agencji Rozwoju Przemysłu dodał, że dzięki uruchomieniu produkcji Black Hawka w Polsce już nie tylko produkty spożywcze, ale i ten słynny śmigłowiec może stać się polską marką.

Amerykański wiceprezes Mielca Robert Kokorda, pytany o perspektywy eksportowe, powiedział, że można liczyć na zamówienia z ponad pięciu krajów, rozważających obecnie zakup "znacznych ilości" śmigłowców tej klasy.

Do końca marca MON zamierza ogłosić przetarg na 26 wielozadaniowych śmigłowców w różnych wersjach dla wojska. Jak powiedział dziennikarzom Zakręcki, PZL Mielec zamierza stanąć do przetargu oferując S-70i. "To sprawdzona konstrukcja, wybrana przez kilkanaście krajów. Na świecie lata kilka tysięcy tych śmigłowców" - dodał.

Produkcja Black Hawka w wersji S-70i rozpoczęła się w Mielcu dwa lata temu. W ubiegłym roku zakłady wyprodukowały 12 śmigłowców dla odbiorców ze Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej i Meksyku. Pod koniec roku podpisano umowę o dostawie 12 maszyn do Brunei. W bieżącym roku Mielec ma wyprodukować 13 śmigłowców, a od roku 2013 produkcja ma wynosić 20 śmigłowców rocznie.

Zatrudniające ponad 2 tys. osób PZL Mielec wytwarzają także dwusilnikowe samoloty M28 i M28B oraz M18 Dromader służące jako maszyny gaśnicze i rolnicze.

Drugi polski producent śmigłowców - PZL Świdnik - należy w większości do włosko-brytyjskiej firmy AgustaWestland.