Pierwsza kobieta na czele ministerstwa finansów Nigerii oraz były szef resortu finansów Kolumbii otwierają listę najpewniejszych kandydatów grupy krajów rozwijających się do stanowiska prezesa Banku Światowego.

Dwójka kandydatów – Ngozi Okonjo-Iweala i Jose Antonio Ocampo – która posiada doświadczenie zarówno ekonomiczne, jak i w sferze dyplomacji oraz według wiarygodnych źródeł cieszy się poparciem Brazylii i RPA, będzie stanowić wyzwanie dla USA, którego prawa do obsadzania tego stanowiska nigdy dotąd nie kwestionowano – relacjonuje agencja Reuters.

ikona lupy />
Jose Antonio Ocampo / Bloomberg / MARK H MILSTEIN

Ale mając większość praw do głosowania oraz spodziewane poparcie ze strony państw europejskich, USA zapewne i tym razem zdołają przeforsować kolejnego przedstawiciela Ameryki na miejsce Roberta Zoellicka, który zamierza ustąpić po upływie swej kadencji w końcu czerwca. Waszyngton obsada stanowiska prezesa Banku Światowego od czasu utworzenia tej instytucji po drugiej wojnie światowej, podczas gdy przedstawiciel Europy tradycyjnie staje na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

ikona lupy />
Ngozi Okonjo-Iweala / Bloomberg / Seokyong Lee

USA jeszcze oficjalnie nie przedstawiły swego kandydata, termin upływa w najbliższy piątek. Kandydatury są zgłaszane do 25-osobowej rady Banku Światowego, która formalnie dokonuje wyboru.

Przedstawiciele gospodarek wschodzących i rozwijających się od dawna debatowali na temat konieczności przełamania dominacji Ameryki i Europy w instytucjach Bretton Woods, ale jak dotąd nigdy nie udało im się stworzyć dostatecznie szerokiej koalicji, aby dokonać zmian w status quo.

Kolumbijczyk Ocampo, który obecnie jest profesorem na Columbia University w Nowym Jorku, ma być formalnie zgłoszony przez Brazylię. Natomiast Nigeryjka Okono-Iweala, poza wsparciem swego kraju jest forsowana także przez RPA.

Do czasu objęcia w zeszłym roku teki ministra finansów Nigerii Okonjo-Iweala była dyrektorem zarządzającym Banku Światowego, a Ocampo jest byłym zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. gospodarczych i społecznych,