PGNiG chce w marcu przeprowadzić odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego na koncesji Tomaszów Lubelski - powiedział PAP wiceprezes spółki Marek Karabuła. Dodał, że liczy też na rozpoczęcie próbnego wydobycia gazu w Pakistanie i wznowienie prac wiertniczych w Libii.

"Jeszcze w marcu planujemy rozpoczęcie wierceń na koncesji Tomaszów Lubelski. Będzie to odwiert pionowy Lubycza Królewska. W tym roku wykonamy odwierty na kilku koncesjach" - powiedział Karabuła.

PGNiG posiada 15 koncesji na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego. W tym roku spółka chce skoncentrować się na poszukiwaniach węglowodorów na dwóch z nich - Wejherowo oraz Tomaszów Lubelski.

"Analizujemy nasze możliwości inwestycyjne. (...) Rozmawiamy w tej chwili z partnerami na temat współpracy, źródeł i wysokości finansowania wspólnych poszukiwań" - powiedziała na konferencji prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Dodała, że spółka poszukuje też kolejnych partnerów, "żeby zintensyfikować prace poszukiwawcze".

W styczniu PGNiG poinformowało, że będzie współpracować z PGE, Tauronem i KGHM przy poszukiwaniach gazu z łupków

Karabuła powiedział PAP, że PGNiG liczy też na rozpoczęcie w tym roku próbnej produkcji gazu na koncesji spółki w Pakistanie. Wyjaśnił, że niezbędne jest wybudowanie tam infrastruktury służącej do eksploatacji. "Rusza również przetarg na budowę gazociągu, który musimy zbudować, aby ten gaz wyprowadzić ze złoża. To jest realne jeszcze w tym roku. (...) Wysokość inwestycji w tym roku na tej koncesji to rząd kilkudziesięciu milionów dolarów" - powiedział. Dodał, że być może jeszcze w tym roku będą prowadzone kolejne prace poszukiwawcze w Pakistanie. Podkreślił jednak, że spółka nie planuje pozyskiwać nowych koncesji w tym kraju.

Wiceprezes przypomniał też, że w grudniu 2011 r. spółka ponownie otworzyła swoje biuro w Libii - w Trypolisie (pracownicy spółki opuścili ten kraj po wybuchu wojny domowej). "Analizujemy poziom bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy niestety ten poziom bezpieczeństwa jest niewystarczający. Trwają przygotowania do wznowienia prac wiertniczych. Mam nadzieję, że stanie się to w tym roku" - zaznaczył.

Oszacował też, że prace wiertnicze w Egipcie spółka planuje rozpocząć w pierwszych tygodniach 2013 roku.

Prace w Pakistanie prowadzi spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków z grupy kapitałowej PGNiG, która jest obecna w tym kraju od 1997 r. W 2010 r. ze względu na działania wojenne w sąsiednim Afganistanie i niespokojną sytuację, prace przerwano, a załogę ewakuowano. Po półtoramiesięcznej przerwie wiercenia wznowiono.

PGNiG założyło też spółkę Polish Oil and Gas Company - Libya B.V. w związku z poszukiwaniami surowców w basenie naftowym Murzuq na zachodzie Libii. Umowę w tej sprawię z rządem libijskim PGNiG zawarło w lutym 2008 r. W lutym ub.r. w związku z wojną w Libii pracownicy PGNiG zostali ewakuowani z tego kraju do Polski.

Spółka zarejestrowała też swój oddział w Kairze w Egipcie w lipcu 2009 r. w związku z prowadzonymi tam poszukiwaniami ropy i gazu - na koncesji Baharija. Koncesja ta znajduje się na Pustyni Zachodniej, ok. 200 km na południowy zachód od Kairu.

W 2012 r. PGNiG chce wydać na poszukiwania gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego w kraju i za granicą 1,1 mld zł.