Grupa Bumar w konsorcjum z amerykańską firmą Northrop Grumman i izraelską Rafael wygrała przetarg na system obrony przeciwlotniczej dla sił powietrznych Peru - poinformowała w czwartek rzeczniczka Bumaru Monika Koniecko.

Jeżeli kontrakt zostanie podpisany, Bumar dostarczy 150 przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom produkowanych przez zakłady Bumar Amunicja w Skarżysku Kamiennej oraz sześć przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad, z zapasem 96 dodatkowych rakiet Grom produkcji warszawskich zakładów Bumar Elektronika.

W skład projektowanego systemu obrony przeciwlotniczej Peru, obok polskich zestawów rakietowych, mają wejść trzy radary wczesnego ostrzegania o zasięgu 450 km produkcji Northrop Grumman oraz baterie rakiet krótkiego i średniego zasięgu Spyder SR i Python 5 Derby wytwarzane przez izraelską firmę Rafael. Wartość całego przewidywanego kontraktu wynosi ok. 140 mln dolarów.

Samobieżna przeciwlotnicza platforma rakietowa Poprad jest przeznaczona do zwalczania celów powietrznych na małych i średnich wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych. Może zwalczać cele lecące na wysokości 10-4 tys. metrów w odległości od 500 m do 5,5 km.