Wnioski o prowadzenie działalności w Polsce banków ICBC i Bank of China zostały uzupełnione i wróciły do Komisji Nadzoru Finansowego. Jej przewodniczący, Andrzej Jakubiak zapewnia, że KNF zajmie się tą sprawą jeszcze na marcowym posiedzeniu – podaje portal newseria.pl.

„Wnioski z Luksemburga wróciły do nas już uzupełnione. Myślę, że w najbliższym czasie na marcowym posiedzeniu Komisji, najpierw z ICBC, a potem z Bank of China będziemy procedować” - mówi Andrzej Jakubiak, który był gościem specjalnym Forum Bankowego 2012, zorganizowanego przez Związek Banków Polskich.

ICBC i Bank of China złożyły wnioski do polskiego regulatora pod koniec grudnia 2011 roku. Jak zapewnia KNF, zostały one poddane standardowej procedurze weryfikacyjnej, po której Komisja w styczniu odesłała je do uzupełnienia do Luksemburga, gdzie mieści się europejska centrala obu banków.

Decyzję Komisji w styczniu Andrzej Jakubiak tłumaczył przepisami prawa polskiego.„Ponieważ wnioski nie spełniały naszych oczekiwań nadzór luksemburski został poproszony o dodatkowe wyjaśnienia. W każdym przypadku, kiedy wniosek, notyfikacja nie spełnia warunków, które są określone w prawie polskim, ale które jest wydane na podstawie prawa europejskiego - prosimy o dalsze wyjaśnienia. To jest normalna procedura. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego” - zapewniał szef KNF.

Bank of China jest jednym z czterech największych banków Chin, a Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) to największy bank świata. Jego suma bilansowa jest dziesięciokrotnie większa niż całego polskiego sektora bankowego. Oba banki zamierzają wspierać współpracę polskich i chińskich firm, inwestować we wspólne projekty i kredytować chińskich przedsiębiorców działających w Polsce. Polskie oddziały chińskich banków byłyby pierwszymi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.