Ateny poinformowały w piątek o sukcesie w uzyskaniu zgody na operację, której celem jest redukcja wynoszącego 206 mld euro greckiego zadłużenia u wierzycieli prywatnych poprzez wymianę obligacji na nowe, o mniejszej wartości nominalnej, niżej oprocentowane i z dłuższym okresem zapadalności. Wartość nowych obligacji będzie o 53,5 proc. niższa. W sumie, z uwagi na niższe oprocentowanie i dłuższy okres zapadalności obligacji prywatni posiadacze greckich obligacji stracą ogółem ok. 74 proc. ich wartości. Zadłużenie Grecji zmniejszy się natomiast o ponad 105 mld euro.

Inwestorzy posiadający łącznie 85,8 proc. regulowanych przez prawo greckie obligacji o wartości 177 mld euro, zgodzili się na tę wymianę. Inwestorzy, którzy zgody nie wyrazili, zostaną zmuszeni do wymiany na mocy mechanizmu CAC (Collective Action Clauses), przewidzianego greckim prawem.

Dzisiaj problem grecki załatany, ale za dwa, trzy miesiące...

Główny analityk Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski stwierdził, że tak optymistycznych informacji w kwestii udziału prywatnych inwestorów w procesie oddłużenia Grecji nikt się nie spodziewał. "Niemniej hurraoptymizmu na rynkach nie było. Inwestorzy dobrze wiedzą, że temat grecki może wrócić już za niecałe dwa miesiące (...) teraz dojdzie jedynie do zamknięcia jednego z aktów "greckiej tragedii". Na krótką metę ten temat można uznać za zdyskontowany, a inwestorzy za chwilę zaczną zwracać uwagę na inne ważne czynniki" - podkreślił.

Pod koniec kwietnia w Grecji mogą odbyć się wybory parlamentarne. Do tego czasu sytuacja tego kraju może nie wpływać na sytuację na rynkach.

Ekonomista Pekao Adam Antoniak ocenił, że redukcja greckiego zadłużenia poprawia sytuację tego kraju, ale nie rozwiązuje jej problemów. "Problem Grecji to dłuższa historia i jeszcze powróci" - powiedział.

Banki już dawno odpisały straty

Stwierdził też, że redukcja o ponad 100 mld euro wartości greckich obligacji, które były w rękach prywatnych wierzycieli, nie powinna wpłynąć na sytuację sektora finansowego, m.in. banków. "Banki już dawno dokonały odpisów, więc z tej decyzji niewiele dla nich wynika" - powiedział Antoniak.

Podobnego zdania jest główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień. "Zdziwiłbym się gdyby redukcja zadłużenia spowodowała jakieś nowe odpisy. Banki tworzą rezerwy na bieżąco i sądzę, że straty już zostały w większości odpisane" - stwierdził ekonomista XTB.

Kwiecień stwierdził, też, że redukcja greckiego zadłużenia była przesądzona. "Temat był w ostatnich dniach przesadnie +nakręcony+. Próg niepowodzenia (operacji wymiany obligacji - PAP) znajdował się tak nisko, że od początku było wiadomo, że dojdzie do tej operacji" - podkreślił.

Dodał, że właśnie dlatego na rynkach reakcja na informacje o ostatecznej liczbie wierzycieli, którzy dobrowolnie zgodzili się na wymianę obligacji, była rano znikoma.

Podobnie było o 17.20, WIG20 tracił 0,03 proc., niemiecki DAX rósł o 1,1 proc., a francuski CAC 40 - o 0,7 proc. Na plusach były też giełdy w USA. Dow Jones zyskiwał 0,4 proc., Nasdaq - 0,7 proc., a S&P 500 - 0,6 proc.

Na rynku złotego też było stabilnie. Za euro płacono 4,09 zł, za dolara 3,12 zł, a za szwajcarskiego franka 3,39 zł.

W czwartek wieczorem minął termin przystępowania wierzycieli prywatnych do planu przewidującego wymianę greckich obligacji. Rząd Grecji podkreślał, że dla powodzenia planu wymiany obligacji konieczny jest udział 90 proc. wierzycieli, takich jak banki i fundusze emerytalne. Wymiana obligacji była jednym z warunków uzyskania drugiego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej od UE, MFW i EBC (130 mld euro), bez której Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo.